Historia

George Kennan. Architekt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 05:40
Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Związku Sowieckiego po zakończeniu II wojny światowej obróciła się o 180 stopni. Zgodnie ze sformułowaną przez Kennana doktryną powstrzymywania, dotychczasowa współpraca zamieniła się w rywalizację w każdym zakątku świata.
Audio
  • Zimna wojna - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 4.12.1996)
George Kennan w 1947 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
George Kennan w 1947 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

16 lutego 1904 roku urodził się George Kennan, amerykański dyplomata i sowietolog, uważany za architekta polityki zimnej wojny.

Po ukończeniu szkoły wojskowej i uniwersytetu w Princeton rozpoczął pracę w amerykańskim korpusie dyplomatycznym. Przed II wojną światową pełnił służbę w Genewie, Hamburgu, Tallinie i Berlinie. Od 1933 roku pracował w amerykańskiej ambasadzie w ZSRS.

W 1942 roku, gdy Niemcy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym, ponownie znajdował się w berlińskiej placówce. Internowany powrócił na kilka miesięcy do Waszyngtonu, po czym pojawił się jako przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Portugalii i Moskwie.

W 1946 roku stał się sławny jako autor dokumentu nazwanego "Długi telegram". To pierwsza powojenna analiza polityki międzynarodowej Związku Sowieckiego i jego ustroju. Głównym wnioskiem Kennana był postulat o rewizji dotychczasowej postawy Stanów Zjednoczonych wobec ZSRS i zastąpienie jej doktryną powstrzymywania.

Głosiła ona konieczność powstrzymania wzrostu wpływów ZSRS i dalszej ekspansji komunizmu w świecie. Sposobem na to miało być tworzenie systemu sojuszy wojskowych. Polityka powstrzymywania Kennana stała się podstawą doktryny Trumana, a w dalszej perspektywie powstania NATO.

Największymi operacjami, prowadzonymi zgodnie z doktryną powstrzymywania, były wojna w Korei i Wietnamie. Choć sam Kennan krytykował amerykańską interwencję w Wietnamie i mówił, że doszło do nadinterpretacji jego idei.

W każdym bądź razie zmarły w 2005 roku dyplomata i sformułowany przez niego telegram miał ogromne znaczenie dla zimnowojennej polityki międzynarodowej i dał podwaliny pod postępowanie Stanów Zjednoczonych w pierwszych dekadach amerykańsko-sowieckiej walki o dominację nad światem.

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-02-16 15:24 Zgłoś
To pierwsza powojenna analiza polityki międzynarodowej Związku Sowieckiego i jego ustroju. Głównym wnioskiem Kennana był postulat o rewizji dotychczasowej postawy Stanów Zjednoczonych wobec ZSRS i zastąpienie jej doktryną powstrzymywania.(cytat) Komentarz: Bardzo dobrze konweniuje powyższy cytat z niedawnym oświadczeniem Departamentu Stanu USA (w sensie): Nie godzimy się z postawami i poczynaniami Rosji w odniesieniu do (wszystkich aspektów) jej działań na arenie międzynarodowej, lecz będziemy z nią współpracować tam, gdzie to będzie (w naszym rozumieniu) konieczne. Takie stanowisko daje asumpt ku temu, aby postrzegać sytuację Świata Demokracji optymistycznie. Również wypowiedzi Sekretarza Generalnego NATO (Jensa Stoltenberga) na kongresie MSC (w Monachium) były świadectwem świetnego rozumienia pojęcia "bezpieczeństwo" w sensie "security". To również dobry "omen". Inni winni głęboko nad tym wystąpieniem rozważać!

Czytaj także

Ryszard Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 07:00
11 lutego 2004 zmarł płk. Ryszard Kukliński. - Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski - mówił w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń