Historia

Baruch Spinoza – wszystko jest Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:00
- Był myślicielem, który musiał wzbudzać kontrowersje - mówił o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".
Audio
  • "Wszystko, co wzniosłe jest równie trudne, co rzadkie" - ta maksyma Spinozy była pretekstem do rozmowy o poglądach filozofa w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg". (PR, 19.10.2000)
Baruch Spinoza
Baruch SpinozaFoto: Wikimedia Commons/dp

21 lutego 1677 zmarł Baruch Spinoza, filozof i myśliciel, a także społeczny wyrzutek.

- Nie był filozofem mile przyjmowanym w swojej epoce. Żył w kraju, który uchodził za wyjątkowo tolerancyjny - wyjaśniał o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".

Mimo to, w wieku dwudziestu czterech lat został wykluczony ze swojej gminy żydowskiej i ogłoszony heretykiem. Wynikało to z poglądów głoszonych przez Spinozę. Filozof, na podstawie dowodu opartego na systemie założonych przez siebie pewników, stał się panteistą.

- Twierdził, że Bóg i natura to jedno. Jest to ta sama substancja, posiadająca nieskończenie wiele atrybutów (…). Substancją jest Bóg i wszystko jest w Bogu, nic nie może istnieć ani być pojęte poza Bogiem - wyjaśniał gość audycji.

Myślenie Spinozy było oparte na dwóch pozornie sprzecznych fundamentach: tradycji myślicielstwa żydowskiego i – stanowiącym jak na owe czasy nowość – kartezjańskim myśleniu opartym na racjonalizmie i matematyce.

Jego poglądy nie przypadły do gustu nie tylko Żydom, ale też chrześcijanom. Najważniejsza praca Spinozy - "Traktat teologiczno-polityczny" został wpisany na indeks ksiąg zakazanych, zaś większość jego dzieł została wydana dopiero po śmierci.

Dlaczego dziś warto zajmować się filozofią Spinozy? Na to pytanie odpowiedział o. Marek Nowak. Posłuchaj audycji.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Immanuel Kant – filozof z Królewca

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 05:50
– Był przekonany, że można mówić o pełnym człowieczeństwie wtedy, gdy dana jednostka zmierza do jakichś ideałów – zaznaczała prof. Maria Szyszkowska. Kant przez całe życie chciał swe ideały zweryfikować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartezjusz – potęga rozumu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 05:30
Francuski filozof swoimi poglądami, które można streścić w słynnej maksymie "myślę, więc jestem", dokonał rewolucji w sposobie myślenia Europejczyków. To od niego można liczyć dzieje nowożytnej filozofii.
rozwiń zwiń