X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Eleonora Austriaczka królową Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:01
27 lutego 1670 roku na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.
Audio
  • Eleonora Austriaczka - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzie ciekawych wszystkiego". (PR, 11.08.1997)
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Po abdykacji Jana Kazimierza sąd elekcyjny na króla Polski niespodziewanie wybrał Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Został królem, choć zostać nim nie chciał, a jego koronacja wzbudziła ogromny sprzeciw profrancusko nastawionej szlachty. Stronnictwo zwane malkontentami szukała sposobu na detronizację nowo wybranego władcy.

Aby zneutralizować wpływ opozycji dla Michała Korybuta Wiśniowieckiego szukano w Europie żony, która wzmocniłaby jego pozycję w kraju. Zwrócono wzrok w kierunku Wiednia. Habsburgowie wysunęli kandydaturę arcyksiężniczki Eleonory, siostry cesarza Leopolda I.

Sytuacja była trudna. - Tradycyjnie małżeństwa odbywały się w Warszawie, rzadziej w Krakowie. Ten ślub wyjątkowo odbył się w Częstochowie. Obawiano się jakiś zamieszek i zakłóceń w dużym mieście – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner.

Eleonora jako królowa Polski ograniczała się do zainteresowania mężem i dworem, wobec których była bardzo lojalna. Ku wielkiemu zadowoleniu szlachty, w ogóle nie mieszała się do polityki. Przedstawiano ją jako wzór dobroci i łagodności.

W przeciwieństwie do liderów zwalczających się stronnictw cechował ją zdrowy rozsądek i poczucie godności. Uważa się, że potrafiła wystąpić w roli rozjemcy. To dzięki niej dwór robił kroki pojednawcze i dążył do zgody z opozycją. Wyciągniętej wówczas ręki nie przyjęto.

Po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1673 roku jeszcze kilka lat mieszkała w Polsce, po czym powróciła do rodzinnej Austrii.

Posłuchaj historyków prof. Janusza Tazbira i prof. Henryka Wisnera w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 07:00
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Korybut-Wiśniowiecki – strachliwy wojownik, nieumiejętny król

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 05:50
- Miał naturę starca - mówił o Korybucie-Wiśniowieckim historyk dr Jan Sałkowski. - Kiedy działy się jakieś ważne wydarzenia i miał pobudzać ducha bojowego jego armii, to robił wszystko, żeby bitwy odbywały się bez jego udziału.
rozwiń zwiń