Historia

Menelik II – negus negesti

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 05:40
Kraj, który mógłby być spichlerzem Afryki, należy dziś do najbardziej zacofanych krajów afrykańskich. Menelik II próbował zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając szeroki program modernizacji i reform wewnętrznych.
Audio
  • Menelik II - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 18.02.1996)
Menelik II, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Menelik II, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

9 marca 1889 Menelik II został cesarzem Etiopii.

Stał na czele państwa na przełomie XIX i XX wieku. W czasie, gdy praktycznie cała Afryka tkwiła w okowach kolonializmu, który wycisnął niezatarte piętno na dziejach ludów afrykańskich. Na Czarnym Lądzie Etiopia pozostała, obok Liberii, jedynym państwem, które nigdy nie uległo imperialnym zapędom Europy.

Przyszły władca urodził się 17 sierpnia 1844 jako Sahle Mariam. Po śmierci ojca, króla prowincji Szeua, został wzięty do cesarskiej niewoli jako zakładnik gwarantujący lojalność zbuntowanego regionu.

Na dworze cesarskim młody książę, traktowany jak członek rodziny, wyróżniał się wielkimi zdolnościami wojskowymi. W 1889 roku po śmierci Jana IV został koronowany na cesarza, negus negesti – króla królów.

W czasie swoich dwudziestoczteroletnich rządów stanął przed trzema wyzwaniami. Pierwszym było ugruntowanie swoich rządów wśród wrogiej mu arystokracji. Drugim zapewnienie odpowiedniej pozycji międzynarodowej Etiopii. Kraj był obiektem silnych nacisków i rozgrywek państw imperialistycznych. Przede wszystkim Włoch, których zapędy Menelik II powstrzymał w bitwie pod Aduą w 1896 roku. Co więcej, cesarz dokonał wielkich podbojów. W chwili jego śmierci terytorium Etiopii było trzykrotnie większe niż na początku jego rządów.

Daleko posunięta izolacja, zapewniająca pełną niezależność miała też swoje wady. Brak dopływu nowoczesnej technologii i utrwalenie przestarzałych struktur feudalnych siłą rzeczy blokowało rozwój Etiopii.

Kraj, który mógłby być spichlerzem Afryki, należy dziś do najbardziej zacofanych krajów afrykańskich. Menelik II próbował zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając szeroki program modernizacji i reform wewnętrznych.

Zakazał handlu niewolnikami, stworzył regularną armię, ograniczył wpływy arystokracji, zreorganizował administrację. Jeden z europejskich podróżników powiedział o nim, że gdyby nie był wielkim cesarzem, to byłby wielkim inżynierem.

Wybitny władca był łącznikiem między dawną tradycją a nowoczesnym światem, w który Etiopia wkraczała w wieku XX.

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie XX wieku".


Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna włosko-abisyńska – kolonialne zapędy Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:06
- Wojną z Etiopią Włochy wkroczyły na drogę agresji, tworząc precedens ułatwiający później agresywną politykę Hitlera – wyjaśniał dr Mieczysław Żochowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Włochy".
rozwiń zwiń