X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Doktryna Trumana – podstawa NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:00
Doktryna Trumana sprowadzała się do tezy, że wszędzie tam, gdzie wolne narody spotykają się z agresją sił komunistycznych, Stany Zjednoczone są gotowe udzielić militarnej i finansowej pomocy.
Audio
  • Harry Truman - audycja Sławomira Szofa z cyku "Postacie XX wieku". (PR, 21.05.1994)
Harry Truman
Harry TrumanFoto: Wikipedia/domena publiczna

12 marca 1947 prezydent Harry Truman wygłosił słynne przemówienie przed połączonymi Izbami Kongresu, w którym sformułował nową wytyczną amerykańskiej polityki zagranicznej. Doktryna Trumana sprowadzała się do tezy, że wszędzie tam, gdzie wolne narody spotykają się z agresją sił komunistycznych, Stany Zjednoczone są gotowe udzielić militarnej i finansowej pomocy.

- Bezpośrednim pretekstem była wojna domowa w Grecji, toczona pomiędzy siłami lewicowymi a konserwatywno-monarchistycznymi – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Longin Pastusiak.

Grecja była domeną wpływów Wielkiej Brytanii. Ta, wykończona finansowo i militarnie po II wojnie światowej, nie była w stanie pomóc królowi. W tej sytuacji Stany Zjednoczone postanowiły pomóc z całym swoim potencjałem.

Podstawą doktryny Trumana był tzw. "Długi telegram" George’a Kennana, w którym głosił konieczność powstrzymywania (ang. containment policy) wzrostu wpływów ZSRR i dalszej ekspansji komunizmu w świecie. Sposobem na to miało być tworzenie systemu sojuszy wojskowych.

Doktryna Trumana znalazła swoje dalsze rozwinięcie w Planie Marshalla, utworzeniu Republiki Federalnej Niemiec i w końcu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1949 roku.

Dowiedz się więcej o Harrym Trumanie w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plan Marshalla - "imperialistyczne knowania"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 06:30
Państwa, które odniosły olbrzymie straty w wyniku II wojny światowej, otrzymały 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła skorzystać z tych pieniędzy. Komuniści w Polsce odrzucili Plan Marshalla 9 lipca 1947 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Kennan. Architekt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 05:40
Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Związku Sowieckiego po zakończeniu II wojny światowej obróciła się o 180 stopni. Zgodnie ze sformułowaną przez Kennana doktryną powstrzymywania, dotychczasowa współpraca zamieniła się w rywalizację w każdym zakątku świata.
rozwiń zwiń