Historia

Paryż wart jest mszy – cynizm pewnego Burbona

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 06:02
Historyczny cynizm tego powiedzenia wyblakł z czasem, ale i dziś stosujemy je w sytuacjach etycznie kontrowersyjnych. Władza warta jest wyrzeczeń, nawet religijnych – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Bralczyk.
Audio
  • Paryż wart jest mszy - komentarz Marka Urbańskiego w audycji "Piękny i bestia". (PR, 2.08.2004)
Przybycie Henryka IV do Paryża, 22 marca 1594
Przybycie Henryka IV do Paryża, 22 marca 1594Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

25 lipca 1593 król Henryk IV przeszedł na katolicyzm, dzięki czemu doczekał się uznania jego władzy przez większość francuskich arcybiskupów. Na propozycję zmiany wyznania miał zauważyć z uśmiechem: "Paryż wart jest mszy".

- Historyczny cynizm tego powiedzenia wyblakł z czasem, ale i dziś stosujemy je w sytuacjach etycznie kontrowersyjnych. Władza warta jest wyrzeczeń, nawet religijnych. Apostazja jest przez współwiernych traktowana jako grzech niemal największy, ale z drugiej strony dla wielu to władza jest dobrem najwyższym – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Bralczyk.

Wydarzenie miało miejsce w okresie szczytowego natężenia wojen religijnych we Francji. Dynastia Walezjuszy chyliła się ku upadkowi. W roli pretendenta do korony francuskiej wystąpił król Nawarry Henryk IV, późniejszy założyciel dynastii Burbonów, która rządziła Francją do wybuchu rewolucji francuskiej i później, po upadku Napoleona.

W zamęcie XVI-wiecznej Francji ścierali się protestanccy hugenoci, kalwiniści i katolicy. Sytuacja była patowa. Dopiero Henryk IV, protestant, a przede wszystkim świetny dowódca, przechylił szalę zwycięstwa.

Jednak, gdy znalazł się pod murami Paryża, miasta fanatycznie wręcz katolickiego, mieszkańcy zamknęli bramy. Henryk IV stanął przed dylematem – zdobyć Paryż siłą lub pójść na kompromis. To drugie rozwiązanie w jego wypadku oznaczało wyrzeczenie się protestantyzmu i przyjęcie wiary katolickiej. Dzięki temu zjednał sobie Paryż, a wraz z nim francuską koronę.

mjm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA katolicyzm Paryż

Czytaj także

Noc św. Bartłomieja - rzeź hugenotów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 06:00
Zabijano bez litości starców, kobiety i dzieci. Zaskoczeni we śnie protestanci, ogarnięci panicznym strachem pozwalali się mordować bez oporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Margot – największa miłośnica XVI wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 05:30
27 marca 1615 roku zmarła Małgorzata de Valois – ostatnia przedstawicielka rodu Walezjuszy, zwana również Królową Margot. Kobieta wielkiej urody i inteligencji, owiana legendą dzięki powieści Aleksandra Dumas.
rozwiń zwiń