Historia

Florian Znaniecki – twórca nowoczesnej socjologii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 06:03
60 lat temu, 23 marca 1958 zmarł Florian Znaniecki. Wszyscy historycy socjologii zgodnie przyznają, że napisana przez niego wielka monografia poświęcona dziejom wiejskich emigrantów polskich stanowi punkt zwrotny w rozwoju nowoczesnej socjologii.
Audio
  • Florian Znaniecki - sylwetka socjologa w audycji z cyklu "Uczeni w anegdocie". (PR, 14.10.1975)
Florian Znaniecki, fot. Narodowe Archiwum CyfroweStolski
Florian Znaniecki, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Stolski

Florian Znaniecki urodził się w styczniu 1882 roku w Świątnikach na Kujawach. Jego rodzina należała do niezamożnej warstwy polskiego ziemiaństwa. Studiował w Krakowie, Genewie i Paryżu.

Przed I wojną światową pracował w Warszawie w Towarzystwie Opieki nad Wychodźstwem. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z Williamem Thomasem opracował swoje pierwsze wielkie dzieło "Chłop polski w Europie i Ameryce".

W latach 1920-1939 był profesorem socjologii i filozofii kultury na uniwersytecie w Poznaniu. W 1921 roku Florian Znaniecki założył Instytut Socjologiczny, przemianowany następnie na Polski Instytut Socjologiczny. Był także założycielem i redaktorem Przeglądu Socjologicznego. Wielokrotnie zapraszany na wykłady do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1939 roku do Nowego Jorku, gdzie zastała go II wojna światowa.

W latach 1940-1950 wykładał socjologię na Uniwersytecie Illinois. W 1953 roku obdarzono Floriana Znanieckiego godnością prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Lista prac Floriana Znanieckiego, które weszły do światowej literatury socjologicznej obejmuje kilkanaście pozycji. Wszyscy historycy socjologii zgodnie przyznają, że wielka monografia poświęcona dziejom wiejskich emigrantów polskich stanowi punkt zwrotny w rozwoju nowoczesnej socjologii. Znaniecki wniósł tu swoją rozległą wiedzę filozoficzną, humanistyczny pogląd na doniosłość postaw i wartości w procesach społecznych oraz dążenie do teoretycznego wyjaśniania badanych procesów.

Uczeń Floriana Znanieckiego prof. Jan Szczepański, zastanawiając się nad biografią swojego mentora, powiedział: "Pierwsze jego prace poświęcony były zagadnieniom filozofii. Współpraca z amerykańskim socjologiem Thomasem zasadniczo zmieniła jego zainteresowania i kierunek pracy".

Posłuchaj audycji z cyklu "Uczeni w anegdocie".

Zobacz więcej na temat: filozofia HISTORIA socjologia
Czytaj także

Immanuel Kant – filozof z Królewca

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:40
– Był przekonany, że można mówić o pełnym człowieczeństwie wtedy, gdy dana jednostka zmierza do jakichś ideałów – zaznaczała prof. Maria Szyszkowska. Kant przez całe życie chciał swe ideały zweryfikować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michel Foucault – nauczyciel wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 06:03
Pod koniec życia Michel Foucault w jednym z wywiadów powiedział, że większość jego książek należy czytać jako autobiografię, w której on sam jest zawarty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń