Historia

Emanuel Swedenborg – objawienia człowieka oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 05:35
- Zamierzał przeniknąć tajemnicę wiary rozumem - mówił o Swedenborgu ks. prof. Ignacy Bokwa na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Wizje i teologia Swedenborga - audycja Jerzego Pniewskiego z cyklu "Korzenie Jedności". (PR, 14.02.1997)
  • "Emanuel Swedenborg - Budda Północy" - audycja Jerzego Pniewskiego z cyklu "Korzenie jedności" (PR, 14.02.1997)
  • Audycja Jerzego Pniewskiego z cyklu "Korzenie Jedności" poświęcona Emanuelowi Swedenborgowi (PR, 7.02.1997)
Emanuel Swedenborg, portret pędzla Carla Fredrica von Bredy, źr. Wikimedia Commonsdp
Emanuel Swedenborg, portret pędzla Carla Fredrica von Bredy, źr. Wikimedia Commons/dp

29 marca 1772 roku zmarł Emanuel Swedenborg, szwedzki filozof i mistyk.

Swedenborg zapowiadał się na typowego przedstawiciela oświecenia. Wszechstronnie wykształcony intelektualista miał wiele pomysłów na praktyczne wynalazki i pisał traktaty przyrodoznawcze. Wszystko zmieniło się w latach 40. XVIII wieku, kiedy Swedenborg przeszedł kryzys psychiczny. Przeżył zawód miłosny, który dotknął filozofa tak głęboko, że ten nigdy się nie ożenił. Duży wpływ na mistyka miała też podróż po Europie, która ugruntowała w nim przekonanie o zgniliźnie moralnej, w jakiej pogrążyła się ludzkość.

- Dzieło Swedenborga pełni zarazem funkcję poznawczą, ale też terapeutyczną. Swedenborg chciał odpowiedzieć na rzeczywiste zapotrzebowanie swojej epoki. Zauważył bowiem, że ludzie zajmują się tylko wymiarem doczesnym - wyjaśniał ks. prof. Ignacy Bokwa w audycji Jana Pniewskiego z cyklu "Korzenie jedności".

Swedenborg zaczął doświadczać intensywnych wizji (w tym objawienia Sądu Ostatecznego), na podstawie których opracował własną teorię odczytywania znaczenia Biblii.

- Był protestantem, ale chyba skłóconym ze swoim wyznaniem. Wszedł w świat swoich wizji i spotkań z duchami - mówił teolog. - Coraz bardziej dorastało w nim przeświadczenie o tym, że został powołany przez Boga do objawienia ludziom prawdziwego znaczenia teologii.

Jego twórczość wpłynęła na dzieła malarzy i pisarzy takich jak William Blake i Edgar Allan Poe. Zdaniem gościa audycji Jana Pniewskiego, ślady dorobku Swedenborga można znaleźć także w twórczości polskich artystów. Kogo miał na myśli? Posłuchaj.

Niektóre poglądy Swedenborga wyprzedzały epokę. Uważał m.in. że wiara nie wystarczy do zbawienia, muszą iść za nią czyny. Ks. prof. Ignacy Bokwa twierdził, że niektóre z jego sądów są zbieżne z ustaleniami Soboru Watykańskiego II.

- Pojmował akt stworzenia nie jako jednorazowe wydarzenie, ale jako ciągły proces stwarzania - mówił gość audycji. - Jeśli weźmiemy pod uwagę dzisiejsze rozumienie teorii ewolucji, również w odniesieniu do teologii, to widzimy jak bardzo cenną jest myśl Swedenborga.

Posłuchaj audycji poświęconych myśli Emanuela Swedenborga.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Immanuel Kant – filozof z Królewca

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 05:50
– Był przekonany, że można mówić o pełnym człowieczeństwie wtedy, gdy dana jednostka zmierza do jakichś ideałów – zaznaczała prof. Maria Szyszkowska. Kant przez całe życie chciał swe ideały zweryfikować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartezjusz – potęga rozumu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 05:30
Francuski filozof swoimi poglądami, które można streścić w słynnej maksymie "myślę, więc jestem", dokonał rewolucji w sposobie myślenia Europejczyków. To od niego można liczyć dzieje nowożytnej filozofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baruch Spinoza – wszystko jest Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:00
- Był myślicielem, który musiał wzbudzać kontrowersje - mówił o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faust Socyn. Polski reformator religijny, który zainspirował Newtona

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:41
- Gdyby Faust Socyn nie uciekł z Włoch do Polski, lecz próbował rozwijać swoją doktrynę wyłącznie na zachodzie Europy, to dzisiaj nikt by o nim nie słyszał - powiedział na antenie Polskiego Radia prof. prof. Zbigniew Ogonowski, historyk socynianizmu. 
rozwiń zwiń