Historia

Adam Kozłowiecki – misjonarz w Rodezji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 06:05
- Przez cały okres wojny i obozów koncentracyjnych marzyłem o powrocie do Polski. Moje marzenia zostały rozwiane, gdy zdecydowałem się i wyjechałem do Afryki w styczniu 1946 roku – mówił na antenie Radia Wolna Europa Adam Kozłowiecki.
Audio
  • Rozmowa Kazimierza Komły z arcybiskupem Adamem Kozłowieckim. (RWE, 13.01.1963)
Adam Kozłowiecki i Jan Paweł II na ceremonii z okazji 25 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau, fot. PAPNEWSCOM
Adam Kozłowiecki i Jan Paweł II na ceremonii z okazji 25 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau, fot. PAP/NEWSCOM

1 kwietnia 1911 urodził się Adam Kozłowiecki, jezuita, w czasie II wojny światowej więzień obozów Auschwitz i Dachau, po wojnie misjonarz w Rodezji Północnej (dzisiejszej Zambii), pierwszy metropolita Lusaki.

Do zakonu jezuitów wstąpił w 1929 roku. Po ukończeniu studiów teologicznych w Lublinie i filozofii w Krakowie w 1937 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po wybuchu II wojny światowej i klęsce kampanii wrześniowej został aresztowany przez gestapo. W czerwcu 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a pół roku później został przeniesiony do obozu w Dachau, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie w kwietniu 1945 roku.

Po krótkim pobycie w Rzymie zgodził się wyjechać na misję jezuicką do Północnej Rodezji. Tu stworzył dom zakonny i katolickie szkolnictwo.

- Przez cały okres wojny i obozów koncentracyjnych marzyłem o powrocie do Polski. Moje marzenia zostały rozwiane, gdy zdecydowałem się i wyjechałem do Afryki w styczniu 1946 roku – mówił na antenie Radia Wolna Europa.

Działalności misyjnej w Afryce poświęcił się do końca życia. W 1959 roku został mianowany arcybiskupem Lusaki, cztery lata później wybrano go na pierwszego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Zambii. Po przejściu na emeryturę powrócił do działalności misyjnej w zambijskich parafiach.

Zmarł w Lusace 28 września 2007.

Posłuchaj rozmowy z arcybiskupem Kozłowieckim w audycji Radia Wolna Europa.

mjm

 

Czytaj także

Dachau - największy cmentarz księży w Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:05
- Jak mówił Dostojewski, jeżeli Boga nie ma, to wszystko wolno. Dachau musi krzyczeć do świata - mówi ksiądz Henryk Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Bielecki – historia obozowej miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 06:00
W obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przetrwał ponad cztery lata. Przeżył też wielką miłość. Latem 1944 roku postanowił uratować ukochaną, Żydówkę Cylę Cybulską. Razem uciekli z obozu, lecz dla bezpieczeństwa musieli się rozdzielić. Ponownie spotkali się po 39 latach.
rozwiń zwiń