Historia

Igor Strawiński – ucieczka w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 06:03
Twórczość i całe życie Strawińskiego można traktować jako niezwykle interesujący obraz przemian, jakie dokonały się w muzyce europejskiej w pierwszej połowie XX wieku.
Audio
  • Igor Strawiński - biografia artysty w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje". (PR, 12.03.1979)
Igor Strawiński, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Igor Strawiński, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

45 lat temu, 6 kwietnia 1971 zmarł Igor Strawiński, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.

Swój własny talent uważał za fenomen natury, a karierę za dzieło przypadku. Nie ukończył żadnej szkoły muzycznej, studiował prawo. Trafił jednak pod skrzydła Nikołaja Rimskiego-Korsakowa wielkiego kompozytora epoki romantyzmu.

Z czasem spostrzegł powiększającą się różnicę między własnymi zainteresowaniami, a ideałami i przekonaniami muzycznymi swojego nauczyciela. Pociągały go nowe prądy, napływające z Niemiec i Francji.

W 1910 roku wyjechał na Zachód. Podróżował po całej Europie, ale najdłużej przebywał w Szwajcarii. Współpracował w tym czasie z Siergiejem Diagilewem, wybitnym impresario baletowym. Strawiński skomponował muzykę dla jego Baletów Rosyjskich, przede wszystkim najbardziej znanych "Ognisty ptak", "Święto wiosny", "Pietruszka".

W okresie międzywojennym wyjechał do Francji, a po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził resztę życia.

Strawiński był postacią niezwykle barwną. Krąży o nim wiele rozmaitych anegdot, które nie zawsze trafnie tę postać przedstawiają. Jaki był? Posłuchaj audycji z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje".

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:58
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johann Sebastian – czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, na imię miał Johann Sebastian.
rozwiń zwiń