X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Igor Strawiński – ucieczka w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 06:03
Twórczość i całe życie Strawińskiego można traktować jako niezwykle interesujący obraz przemian, jakie dokonały się w muzyce europejskiej w pierwszej połowie XX wieku.
Audio
  • Igor Strawiński - biografia artysty w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje". (PR, 12.03.1979)
Igor Strawiński, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Igor Strawiński, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

45 lat temu, 6 kwietnia 1971 zmarł Igor Strawiński, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.

Swój własny talent uważał za fenomen natury, a karierę za dzieło przypadku. Nie ukończył żadnej szkoły muzycznej, studiował prawo. Trafił jednak pod skrzydła Nikołaja Rimskiego-Korsakowa wielkiego kompozytora epoki romantyzmu.

Z czasem spostrzegł powiększającą się różnicę między własnymi zainteresowaniami, a ideałami i przekonaniami muzycznymi swojego nauczyciela. Pociągały go nowe prądy, napływające z Niemiec i Francji.

W 1910 roku wyjechał na Zachód. Podróżował po całej Europie, ale najdłużej przebywał w Szwajcarii. Współpracował w tym czasie z Siergiejem Diagilewem, wybitnym impresario baletowym. Strawiński skomponował muzykę dla jego Baletów Rosyjskich, przede wszystkim najbardziej znanych "Ognisty ptak", "Święto wiosny", "Pietruszka".

W okresie międzywojennym wyjechał do Francji, a po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził resztę życia.

Strawiński był postacią niezwykle barwną. Krąży o nim wiele rozmaitych anegdot, które nie zawsze trafnie tę postać przedstawiają. Jaki był? Posłuchaj audycji z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:00
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johann Sebastian – czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 07:00
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, nazywał się Johann Sebastian Bach.
rozwiń zwiń