Historia

Wilhelm von Humboldt. Myśliciel z zamku nad jeziorem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:37
Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.
Wilhelm von Humboldt, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Wilhelm von Humboldt, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

14 września 1769 roku urodził się Wilhelm von Humboldt, niemiecki filozof, przyrodnik, podróżnik i geograf, twórca terminu "pomnik przyrody".  

Jego zasługi dla rozwoju nauki i kultury w państwie pruskim były ogromne. Studiował Frankfurcie nad Odrą i Getyndze. Przez jakiś czas kształcił się w Paryżu. Znał łacinę i grekę. Płynnie mówił po francusku i hiszpańsku. Uczył się litewskiego, węgierskiego i czeskiego. Przez jakiś czas pracował w pruskim korpusie dyplomatycznym. W latach 1802-1808 był przedstawicielem Prus w Watykanie.

- Uważał, że kultura europejska wywodzi się z antyku. W Rzymie bardziej niż dyplomacją interesował się rzeźbami i ruinami – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Karol Sauerland.


Posłuchaj
27:46 wilhelm von humboldt - myśliciel z zamku nad jeziorem (cz_i)___920_05_ii_tr_0-0_1138037465e65c08[00].mp3 Wilhelm von Humboldt - audycja z cyklu "Alfabet filozofów". (PR, 08.06.2005)

 

W 1809 roku został ministrem edukacji. W ciągu kilku miesięcy zreformował cały system edukacyjny Prus. Wprowadził zupełnie nowe pomysły i organizację. - Nie znamy drugiego ministra, który by tak skutecznie, w tak krótkim czasie zmienił światowe podejście do wyższego wykształcenia – mówił gość audycji.

Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.

Innymi słowy, według Humboldta uniwersytet powinien łączyć naukę z nauczaniem. Uniwersytet według Humboldta łączy naukę z nauczaniem. Więcej o roli, jaką według Humboldta powinno pełnić szkolnictwo wyższe, dowiedz się w audycji z cyklu "Alfabet filozofów".

Humboldt, jako członek rządu pruskiego, brał też udział w Kongresie Wiedeńskim. Zrezygnował z pełnionej funkcji w 1819 roku po ogłoszeniu przez Klemensa von Metternicha tzw. ustaw karlsbadzkich, wprowadzających cenzurę w państwach niemieckich.

Humboldt, zdecydowany przeciwnik wszelkiego ograniczania wolności słowa, od młodości zastanawiał się nad rolą państwa. Od młodości zastanawiał się nad rolą państwa. Napisał rozprawę o granicach działalności państwa. Uważał, że najważniejszą rzeczą jest jednostka. Państwo ma jedynie służyć rozwojowi jednostki i zabezpieczyć jej byt, nie wtrącając się w jej rozwój.

Po wycofaniu się ze służby publicznej skupił się na organizacji muzeum berlińskiego.

mjm

 

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:30
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitan z Köpenick – człowiek, który okpił Prusy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 06:00
Ta sprawa rozśmieszyła całą Europę. Szewc w przebraniu oficera obrobił kasę magistratu i uwięził burmistrza. I to bez jednego wystrzału. Gdyby nie wydarzyła się naprawdę, historia ta mogłaby zostać uznana za dobry żart wyśmiewający pruski militaryzm i szacunek do munduru, który urósł do rangi absurdu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń