X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Franciszek Krasiński – tolerancyjny biskup

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 06:00
Złoty wiek w dziejach Polski to zasługa nie tylko Jagiellonów, ale i światłych urzędników. Jednym z nich był biskup krakowski, który w imię interesu państwa nie obawiał się działać wbrew Stolicy Apostolskiej.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Franciszka Krasińskiego. (PR, 26.03.2002)
Portret Franciszka Krasińskiego pędzla Antoniego Ziemięckiego, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Franciszka Krasińskiego pędzla Antoniego Ziemięckiego, źr. Wikimedia Commons/dp

10 kwietnia 1525 urodził się Franciszek Krasiński, polityk i biskup krakowski, sygnatariusz unii lubelskiej i aktu konfederacji warszawskiej.

Wykształcony w Akademii Krakowskiej i na zachodnich uniwersytetach, ambitny i inteligentny szybko piął się po szczeblach hierarchii. Pełnił rolę pośrednika między Kościołem w Polsce a Stolicą Apostolską. Był też wysłannikiem królewskim na dworze Habsburgów.

- Załatwiał wszystkie niemal kwestie istotne dla wzajemnych polsko-habsburskich stosunków. Począwszy od lenna pruskiego, na sprawie spadku po królowej Bonie skończywszy - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezywkłych Polaków".

Po powrocie z poselstwa, obejmował szereg istotnych funkcji kościelnych i państwowych: był prepozytem (przewodniczącym kapituły) płockim i łomżyńskim i archidiakonem warszawskim, podkanclerzym koronnym, a pod koniec życia – biskupem krakowskim.

- Wywiązywał się sumiennie ze wszystkich obowiązków. Był współtwórcą większości dokumentów państwowych, jakie powstały w tym okresie - wyjaśniał gość audycji.

Były to dokumenty fundamentalne dla ustroju przyszłej Rzeczpospolitej Obojga Narodów: akt unii lubelskiej scalający Koronę i Litwę w jedno państwo i akt konfederacji warszawskiej.

- Gdy w czasie bezkrólewia po śmierci Zygmunta Augusta uchwalono konfederację warszawską o rozróżnionych w wierze, która gwarantowała pokój wyznaniowy w kraju, Franciszek Krasiński, biskup krakowski (jak to sam miał powiedzieć: dla dobra pokoju), jako jedyny z kościelnych dostojników podpisał ostateczni akt konfederacji i nigdy swojego podpisu nie cofnął - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika.

Spadła na niego za to fala krytyki ze strony nuncjusza apostolskiego, innych polskich biskupów i kapituły krakowskiej.

Krasiński wsławił się także mecenatem i działalnością dobroczynną. Posłuchaj o charytatywnej działalności krakowskiego biskupa.

bm

Czytaj także

Józef Struś – medyk sławy światowej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 06:00
Nadworny lekarz Zygmunta Augusta, burmistrz Poznania i autor słynnej pracy na temat tętna zmarł 6 marca 1568.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Arciszewski - pierwszy Polak w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 07:30
- Był jednym z wielu Polaków, którzy doczekali się międzynarodowej sławy, ale chyba jedynym, który doczekał się pomnika w miejscu tak dla nas egzotycznym jak Pernambuco - mówiła prof. Joanna Choińska-Mika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Sędziwój i kamień filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 06:00
- Współcześni uważali, że zdołał dokonać transmutacji metali szlachetnych w srebro i złoto, dlatego jego traktaty cieszyły się zainteresowaniem. Na pewno znał je Newton - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kromer - autor pierwszego przewodnika po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 06:10
430 lat temu, 23 marca 1589, zmarł Marcin Kromer, biskup warmiński, humanista, historyk i sekretarz królewski.
rozwiń zwiń