Historia

Septymiusz Sewer – żelazna ręka w imperium nieładu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 06:00
W pogrążonym w kryzysie państwie częściowo odbudował autorytet cesarza. Ceną była jednak śmierć przeciwników politycznych.
Audio
  • "Rok 194" - audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Lekcja historii". (PR, 1.01.1994)
Popiersie Septymiusza Sewera, źr. Wikimedia Commonsdp
Popiersie Septymiusza Sewera, źr. Wikimedia Commons/dp

11 kwietnia 146 urodził się Septymiusz Sewer, cesarz rzymski, reformator państwa i założyciel dynastii.

Pod koniec II wieku n.e. imperium rzymskie przeżywało przesilenie. Po wyjątkowo korzystnym początku stulecia nastąpiła seria kryzysów. Problemy ekonomiczne i niekompetencja cesarzy doprowadziły do upadku znaczenia władzy imperatora.

Faktyczny wpływ na obsadzenie tego stanowiska (a także na skrytobójcze usuwanie z niego) miały oddziały wojskowe. Doszło nawet do tego, że pretorianie (gwardia cesarska) wystawili godność cesarską na… licytację.

- Rok 194 był niedobry dla cesarstwa rzymskiego, naraz rządziło kilku cesarzy - mówiła prof. Ewa Wipszycka w programie Elizy Bojarskiej z cyklu "Lekcja historii". Posłuchaj audycji.

Jednym z takich władców był pochodzący z Afryki Septymiusz Sewer, którego do władzy wynieśli legioniści stacjonujący nad Dunajem. Sewer okazał się najsprawniejszym i najbardziej bezwzględnym politykiem. Następne lata mijały pod znakiem eliminacji kolejnych uzurpatorów cesarskiego tronu.

Rządził twardą ręką: miasta popierające jego przeciwników doświadczały represji, stłumił bunt żydowski w Palestynie i doprowadził do prześladowań chrześcijan. Jednocześnie to dzięki niemu udało się choćby częściowo zahamować upadek cesarskiego autorytetu.

Dążył też do unifikacji państwa. Jego dzieło zakończył syn i następca Karakalla, nadając wszystkim wolnym mieszkańcom imperium status i prawa obywateli.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wandalowie, którzy wcale nie byli wandalami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 05:35
Pojęcie wandalizm to pierwsze skojarzenie z tym germańskim ludem. Jednak łączenie tej kultury jedynie z bezmyślną destrukcją jest bardzo krzywdzące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teodozjusz Wielki – cesarz Kościoła triumfującego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:00
11 stycznia 347 urodził się Teodozjusz I Wielki, cesarz rzymski od 379 roku, ostatni władca zjednoczonego imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heliogabal – szalony cesarz

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 06:03
- W historiografii przypisuje mu się wszystkie możliwe grzechy. To był taki super Neron. Choć tak naprawdę to postać bardzo typowa dla początku III wieku, czyli okresu głębokiego kryzysu Cesarstwa – mówił Marek Urbański na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owidiusz. Poeta-wygnaniec a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 05:00
20 marca 43 p.n.e. urodził się Owidiusz, jeden z najwybitniejszych rzymskich poetów. Przez wieki wierzono w polskość autora "Metamorfoz" i "Sztuki kochania".
rozwiń zwiń