X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław Helsztyński – znawca literatury angielskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 06:04
Nader rzadkie połączenie talentu i pracowitości. Wyobraźni literackiej z naukową precyzją i dokładnością badacza przyniosło w rezultacie plon bardzo obfity. Dziesiątki szkiców, esejów i biografii.
Audio
  • Stanisław Helsztyński - biografia profesora w audycji Anny Burzyńskiej. (PR, 5.09.1987)
Stanisław Helsztyński podpisuje książki. W tle widoczne stoisko z książkami.
Stanisław Helsztyński podpisuje książki. W tle widoczne stoisko z książkami. Foto: Fot. NAC/Rutowska Grażyna

126 lat temu, 13 kwietnia 1891 urodził się Stanisław Helsztyński, historyk literatury i anglista.

Pochodził z rodziny chłopskiej. Poróżniony z ojcem, który widział syna w roli księdza, po dwóch latach przerwał studia teologiczne i przeniósł się na anglistykę. Decyzję podjął w Niemczech, w czasie studiów w Monachium.

Uznanie i sławę zdobył jako świetny znawca literatury angielskiej. Wykładowca i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. W czasie swej długoletniej działalności pedagogicznej wykształcił około 500 magistrów. Nie przerwał jej w czasie II wojny światowej, kiedy to brał udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie organizował polskie szkolnictwo w okręgu szczecińskim.

Największą zasługą wybitnego anglisty była jednak popularyzacja literatury angielskiej i amerykańskiej. To właśnie Helsztyński napisał pierwszą polską biografię Williama Szekspira.

Nie ograniczał się do literatury angielskiej. Drugą jego fascynację stanowiła Młoda Polska, a zwłaszcza jej dwaj przedstawiciele – Stanisław Przybyszewski i Jan Kasprowicz, których poznał w młodości. Ich życie i twórczość ukazał najpełniej.

Żył pełnią życia. Uczestniczył w wielu wydarzeniach, nie tylko naukowej natury, lecz także społecznej. Nie zamykał się w jednej dziedzinie. Zachęcał innych do pisania.

Zasadzie wpojonej w młodości, aby wszystko, co ważne i godne pamięci potomnych zapisać, pozostał wierny do końca. Żył 95 lat. Zmarł w 1986 roku.

Dowiedz się więcej o Stanisławie Helsztyńskim w audycji Anny Burzyńskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak