X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tadeusz Kirschke – kapelan Wolnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 06:07
15 kwietnia 1996 zmarł Tadeusz Kirschke, katolicki ksiądz i dziennikarz, kapelan Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Audio
  • Tadeusz Kirshke - audycja z cyklu "Sylwetki pracowników Rozgłośni Polskiej RWE". (RWE, 23.04.1969)
Ks. Tadeusz Kirschke
Ks. Tadeusz Kirschke Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Już w seminarium gnieźnieńsko-poznańskim zgłosiłem się na służbę do pracy duszpasterskiej zagranicą, wśród naszych emigrantów – mówił ks. Kirschke w archiwalnej audycji RWE.

W 1935 roku trafił do Francji. Pracował w Paryżu, Lotaryngii, a w końcu na stanowisku dyrektora Polskich Związków Młodzieży Katolickiej w północnej Francji. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w wojsku polskim we Francji. Pełnił funkcję kapelana 5. pułku 2. dywizji Strzelców Polskich.

W 1940 roku trafił do niemieckiej niewoli. Był przetrzymywany w obozie w Murnau, gdzie za zgodą Niemców spełniał obowiązki kapłańskie w sąsiednich obozach. Współpracował z podziemiem obozowym przewożąc w konspiracji tajną pocztę. Przyłapany i skazany na karę śmierci został wysłany do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Tam doczekał amerykańskiego wyzwolenia.

W kwietniu 1945 roku ks. Kirschke udał się do stacjonującego we Włoszech 2 Korpusu Polskiego. Został przydzielony do tzw. oddziału społecznego, który opiekował się polskimi uchodźcami. Wkrótce został powołany na kierownika biura prasowego, gdzie pracował do czasu ewakuacji 2. Korpusu do Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach Brytyjskich stworzył religijny tygodnik "Życie" i kierował polskim duszpasterstwem akademickim w Londynie. W 1952 roku trafił do Monachium, gdzie powstała Rozgłośnia Polski Radia Wolna Europa. Funkcję kapelana łączył z pracą redaktora. Prowadził audycje o tematyce religijnej. W 1977 roku odszedł na emeryturę i powrócił do Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj audycji ks. Tadeusz Kirschke w Radiu Wolna Europa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 06:01
105 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń