Historia

Tadeusz Kirschke – kapelan Wolnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 06:07
15 kwietnia 1996 zmarł Tadeusz Kirschke, katolicki ksiądz i dziennikarz, kapelan Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Audio
  • Tadeusz Kirshke - audycja z cyklu "Sylwetki pracowników Rozgłośni Polskiej RWE". (RWE, 23.04.1969)
Ks. Tadeusz Kirschke
Ks. Tadeusz Kirschke Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Już w seminarium gnieźnieńsko-poznańskim zgłosiłem się na służbę do pracy duszpasterskiej zagranicą, wśród naszych emigrantów – mówił ks. Kirschke w archiwalnej audycji RWE.

W 1935 roku trafił do Francji. Pracował w Paryżu, Lotaryngii, a w końcu na stanowisku dyrektora Polskich Związków Młodzieży Katolickiej w północnej Francji. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w wojsku polskim we Francji. Pełnił funkcję kapelana 5. pułku 2. dywizji Strzelców Polskich.

W 1940 roku trafił do niemieckiej niewoli. Był przetrzymywany w obozie w Murnau, gdzie za zgodą Niemców spełniał obowiązki kapłańskie w sąsiednich obozach. Współpracował z podziemiem obozowym przewożąc w konspiracji tajną pocztę. Przyłapany i skazany na karę śmierci został wysłany do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Tam doczekał amerykańskiego wyzwolenia.

W kwietniu 1945 roku ks. Kirschke udał się do stacjonującego we Włoszech 2 Korpusu Polskiego. Został przydzielony do tzw. oddziału społecznego, który opiekował się polskimi uchodźcami. Wkrótce został powołany na kierownika biura prasowego, gdzie pracował do czasu ewakuacji 2. Korpusu do Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach Brytyjskich stworzył religijny tygodnik "Życie" i kierował polskim duszpasterstwem akademickim w Londynie. W 1952 roku trafił do Monachium, gdzie powstała Rozgłośnia Polski Radia Wolna Europa. Funkcję kapelana łączył z pracą redaktora. Prowadził audycje o tematyce religijnej. W 1977 roku odszedł na emeryturę i powrócił do Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj audycji ks. Tadeusz Kirschke w Radiu Wolna Europa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 05:45
106 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń