Historia

Sól – białe złoto średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 06:08
- Sól była jednym z najważniejszych surowców średniowiecza – podkreślał dr hab. Grzegorz Myśliwski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona wydobywaniu soli w średniowieczu. (PR, 25.01.2001)
Rzeźby w kopalni soli w Wieliczce, fot. Daniel.zolopa, źr. Wikimedia Commonsdp
Rzeźby w kopalni soli w Wieliczce, fot. Daniel.zolopa, źr. Wikimedia Commons/dp

21 kwietnia 1368 Kazimierz Wielki wydał Statut Żupny. Dokument regulował kwestie wydobycia i sprzedaży soli. Na jego mocy kopalnie soli przekształcono w przedsiębiorstwa królewskie, zarządzane przez urzędników władcy.

Wydobywanie soli było jednym z filarów polskiej gospodarki doby średniowiecza. Gdy Kazimierz wprowadzał Statut Żupny, górnictwo solne dostarczało jednej trzeciej dochodów do skarbca królewskiego.

- Sól służyła do konserwacji ryb i mięsa - mówił dr hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". - Handel solą miał znaczenie międzynarodowe.

Nic dziwnego, że król w dokumencie brał pod opiekę górników, m.in. gwarantując im oraz ich rodzinom swego rodzaju rentę.

Za panowania Kazimierza Wielkiego, górnictwo solne w Polsce istniało od przynajmniej dwóch wieków. Znane były dwa ogromne złoża: koło Brześcia Kujawskiego i pod Krakowem.

- Wydobywano tam sól w formie solanki, a następnie warzono. Za panowania Bolesława Wstydliwego i życia jego żony, późniejszej świętej, Kingi odkryto sól kamienną. W 1251 roku wybudowano kopalnię w Bochni – wyjaśniał historyk.

Posłuchaj, jakie regulacje w kwestii wydobycia soli wprowadził Bolesłąw Wstydliwy.

bm

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Legnicą. Klęska z rąk Tatarów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 05:40
Śmierć Henryka Pobożnego z rąk Tatarów na legnickich polach na blisko sto lat zahamowała proces zjednoczeniowy rozbitej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Łokietek - wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 06:00
Zjednoczenie państwa po ponad stuletnim okresie rozbicia dzielnicowego to niewątpliwy sukces tego króla. Hardy władca poza sukcesami ma jednak na swoim koncie także kilka złych, brzemiennych w skutki decyzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Odnowiciel – Restaurator Poloniae

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 05:50
Syn Mieszka II i niemieckiej księżniczki Rychezy rozpoczął rządy w dramatycznych okolicznościach. Po śmierci ojca w państwie Piastów zapanowała anarchia. W ciągu osiemnastu lat Kazimierz przywrócił kontrolę nad zbuntowanymi terytoriami, zyskując przydomek Odnowiciela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rycheza. Pierwsza królowa Polski nie była heterą

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 05:46
Przekupna, okrutna zdrajczyni interesu Polski - taki obraz Rychezy utrwalił się w zbiorowej świadomości. Wszystko przez wywiezienie z kraju na cesarski dwór insygniów władzy królewskiej. Co kierowało monarchinią?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Król Bolesław Śmiały – od potęgi do upadku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 05:35
- Pod koniec jego panowania Polska była jednym z najpotężniejszych państw w tej części Europy. Pozycja Bolesława była niesłychanie mocna na arenie międzynarodowej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Stanisław Trawkowski.
rozwiń zwiń