Historia

"Wspaniała mała wojna" – koniec izolacjonizmu USA

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 06:07
Konflikt między wschodzącą potęgą Stanów Zjednoczonych, a podupadłą Hiszpanią trwał zaledwie kilka miesięcy. Miał jednak doniosłe skutki dla międzynarodowego układu sił, kształtującego się przed I wojną światową.
Audio
  • Wojna amerykańsko-hiszpańska - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci" z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 20.09.2000)
Wieść o kapitulacji Santiago
Wieść o kapitulacji SantiagoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

25 kwietnia 1898 Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Hiszpanii.

Wybuch powstania antyhiszpańskiego na Kubie i okrucieństwa popełniane podczas jego tłumienia, dodatkowo nagłaśniane przez amerykańskie media, doprowadziły do powszechnego żądania wojskowej interwencji, co obiecał wyborcom nowo wybrany prezydent William McKinley.

Wynik krótkiej, trwającej od kwietnia do sierpnia 1898 roku, kampanii wojennej był łatwy do przewidzenia. Naprzeciw siebie stanęły potężne już wtedy Stany Zjednoczone, przeżywające wybuch narodowego ducha, prężności gospodarczej i wszechstronnej ekspansji oraz podupadła Hiszpania, będąca już tylko bladym cieniem dawnej kolonialnej potęgi.

Konflikt ten, zwany przez amerykańskich historyków "wspaniałą małą wojną", miał doniosłe następstwa dla międzynarodowego układu sił, kształtującego się przed I wojną światową.

W wyniku wojny Hiszpania została ostatecznie wyparta z rejonu Morza Karaibskiego. Na mocy traktatu pokojowego Kuba formalnie stała się państwem niepodległym, choć Stany Zjednoczone zastrzegły sobie prawo do interwencji w wypadku konieczności "ochrony jej niepodległości i utrzymania sprawnego rządu".

Była to forma specyficznego amerykańskiego kolonializmu, który polegał na uzyskiwaniu coraz większych wpływów w formalnie niepodległych państwach Ameryki Łacińskiej. Zamykało to realizację doktryny ogłoszonej w 1823 roku przez prezydenta Jamesa Monroe'a.

Ponadto Stany Zjednoczone podporządkowały sobie Portoryko, wyspę Guam, Filipiny oraz niepodległe dotąd Hawaje. Tym śmiałym manewrem włączyły się do drugiej fali podbojów kolonialnych i wyszły z dotychczasowej polityki izolacjonizmu, dominującej od czasów wojny secesyjnej.

Zajęcie wyżej wymienionych kluczowych punktów strategicznych, które stworzyły łańcuch baz wojskowych, osłaniających Stany Zjednoczone od południa i zachodu, stanowiło demonstrację mocarstwowej potęgi i wyznaczenie zasięgu amerykańskiej strefy interesów.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm

Czytaj także

Kryzys kubański – świat na skraju wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 05:36
- Stany Zjednoczone nie mogą tolerować świadomego oszustwa i atomowych gróźb w żadnej części świata. Naród amerykański nie uznaje pokoju za wszelką cenę - powiedział prezydent USA, John F. Kennedy wprowadzając blokadę morską Kuby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Desant w Zatoce Świń - porażka Kennedy’ego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 06:00
Pierwsi amerykańscy żołnierze desantu wylądowali na wybrzeżu Kuby po północy 17 kwietnia 1961 roku. Mieli oni zadać śmiertelne ciosy rewolucji kubańskiej i młodemu komunistycznemu państwu. Celem ataku było obalenie reżimu Fidela Castro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja "Northwoods" – pod fałszywą flagą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 06:30
Przeprowadzenie przez CIA aktów terroru na terytorium Stanów Zjednoczonych, dla uzyskania casus belli przeciwko komunistycznej Kubie oraz poparcia opinii publicznej dla wojny przeciwko Fidelowi Castro - takie były założenia jednej z najbardziej tajemniczych operacji wywiadowczych XX wieku.
rozwiń zwiń