Historia

Izabela Katolicka – królowa nowożytnej Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 06:06
- Izabela niewątpliwie przyczyniła się do zbudowania potęgi hiszpańskiej: zjednoczenia kraju, wypraw za ocean. Jednak owoców jej polityki następne pokolenia wykorzystać nie potrafiły. To już po prostu nie jej wina – mówił prof. Janusz Tazbir.
Audio
  • Izabela Katolicka - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 18.12.2010)
Figura Izabeli w Kaplicy Królewskiej w Grenadzie, fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0shakko
Figura Izabeli w Kaplicy Królewskiej w Grenadzie, fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/shakko

566 lat temu, 22 kwietnia 1451 urodziła się Izabela I Katolicka, królowa, która zakończyła rekonkwistę i rozpoczęła tworzenie nowożytnej Hiszpanii.

To za jej panowania doszło do połączenia królestwa Kastylii i Aragonii. Tak powstały podwaliny hiszpańskiej potęgi, imperium, które wyprawiało swoje galeony na dalekie morza i podboje kolonialne. Równocześnie Izabela potrafiła ukrócić, pustoszącą kraj, magnacką anarchię oraz stworzyła prototyp późniejszego hiszpańskiego absolutyzmu. – Władała nie tylko królestwem, ale też swoim mężem Ferdynandem Aragońskim – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Janusz Tazbir.

W listopadzie 1498 roku Izabela i Ferdynand otrzymali od papieża Sykstusa IV zgodę na utworzenie hiszpańskiej inkwizycji, która podlegała nie kościołowi lecz władzy królewskiej. Na jej czele stanął osławiony dominikanin Thomas de Torquemada. Instytucja stała się faktycznie policją polityczną królewskiej pary. Była niezwykle skutecznym narzędziem w zwalczaniu opozycji i akcji wypędzenia Żydów z Kastylii i Aragonii. – Tutaj inkwizycja miała duże i krwawe pole do popisu. Formalnie czuwała nad prawomyślnością konwertytów, którzy na wiarę chrześcijańską przeszli z judaizmu lub islamu – mówił historyk.

Izabela Katolicka postanowiła też do końca rozprawić się z Arabami zamieszkującymi Półwysep Iberyjski. Trwająca od VIII wieku rekonkwista zakończyła się zdobyciem Granady w 1492 roku. To Izabela była duchem i strategiem tej kampanii. Ferdynand stał na czele wojsk i prowadził je w bitwie,.

- Izabela niewątpliwie przyczyniła się do zbudowania potęgi hiszpańskiej: zjednoczenia kraju, wypraw za ocean. Jednak owoców jej polityki następne pokolenia wykorzystać nie potrafiły. To już po prostu nie jej wina – mówił gość Hanny Marii Gizy.

O rządach Izabeli Katolickiej dowiedz się więcej z audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Czytaj także

Rekonkwista – wypędzić Maurów z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 05:35
- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomás de Torquemada – egzekutor jedynej prawdziwej wiary

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 06:09
– To ojciec myślenia policyjnego. Bez niego nie byłoby Dzierżyńskiego, Jeżowa i NKWD. Kłopoty też miałby Himmler i Gestapo – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń