Historia

Mieczysław Romanowski - poeta, romantyk, powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 06:07
24 kwietnia 1863 roku zmarł Mieczysław Romanowski, uczestnik powstania styczniowego i poeta romantyczny.
Audio
  • Fragment audycji Bogdana Ostromęckiego z cyklu "Poeta i jego świat" poświęcony powstańczemu epizodowi Romanowskiego. (PR, 27.01.1968)
  • Audycja z cyklu "Szkic do portretu" poświęcona postaci Mieczysława Romanowskiego. (PR, 6.03.1979)
Mieczysław Romanowski, źr. Wikimedia Commonsdp
Mieczysław Romanowski, źr. Wikimedia Commons/dp

Romanowski zginął pod Józefowem, gdy jego oddział został zaskoczony przez Rosjan. Żołnierze pod dowództwem poety osłaniali odwrót reszty jednostki dowodzonej przez Marcina Borelowskiego "Lelewela".

- Ponieważ Romanowski był ciężko ranny, skrył się w bagnie nad rzeką Niepryszką. Był kwiecień, było jeszcze zimno. Zdołał jedynie wyczołgać się na suchą ziemię i tam dokonał żywota - opowiadał leśniczy leśnictwa Dębowiec, Gustaw Krzaczek, gość audycji Bogdana Ostromęckiego z cyklu "Poeta i jego świat".

Romanowski urodził się 12 kwietnia 1833. Przyszedł na świat w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od najmłodszych lat wpajano mu wartości patriotyczne. Nic dziwnego, że młody poeta wdał się w działalność konspiracyjnych stowarzyszeń młodzieżowych. Po wybuchu powstania styczniowego niezwłocznie dołączył do zrywu.

Karierę Romanowskiego przerwała rosyjska kula. Co wiemy o jego wierszach?

- Początki twórczości Romanowskiego przypadają na okres schyłkowego romantyzmu. Przewijają się w niej motywy rozczarowania życiem, zniechęcenia, śmierci, motywy o wyraźnie epigońskim charakterze – słyszymy w audycji z cyklu "Szkic do portretu".

Jaka była twórczość poety-męczennika? Posłuchaj audycji z archiwum Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA romantyzm
Czytaj także

Józef Bohdan Dziekoński - autor opowieści niesamowitych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 05:40
– Dziekoński interesował się sprawami magnetyzmu, okultyzmu, alchemii – mówił dr Andrzej Niewiadomski na antenie Polskiego Radia. Z tej fascynacji romantyka do mistyki zrodziły się jedne z pierwszych dzieł polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Brodziński - poeta przełomu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 06:03
Swoją słynną rozprawą "O klasyczności i romantyczności tudzież o duchu poezji polskiej" rozpoczął wielką polemikę literacką, która zakończyła się ostatecznym zwycięstwem romantyzmu i przyjęciem go na stałe do tradycji polskiej poezji, aż po dzień dzisiejszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delfina Potocka. Muza polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 05:35
- Wydaje mi się, że byłaby to świetna heroina smutnego filmu – mówiła o Delfinie Potockiej badaczka jej biografii Bożena Krzywobłocka. Dlaczego zamożna bywalczyni salonów i ulubienica artystów nie była szczęśliwa?
rozwiń zwiń