X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Al-Andalus - muzułmański podbój Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 06:07
- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
Audio
  • Półwysep pod władza muzułmańską - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 4.01.2002)
Bitwa pod Guadalete
Bitwa pod GuadaleteFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1306 lat temu, 29 kwietnia 711 na Gibraltarze wylądowały muzułmańskie wojska pod wodzą Tarika ibn Zijada. Rozpoczął się islamski podbój Półwyspu Iberyjskiego.

W tym czasie znakomita większość tego terenu znajdowała się pod panowaniem Królestwa Wizygotów. Dość słabego, ale jednak stanowiącego poważną siłę w ówczesnym świecie. Nic nie zapowiadało rychłej klęski.

W ciągu siedmiu lat, do 718 roku oddziały muzułmańskie (Arabowie i Berberowie) opanowali prawie cały Półwysep Iberyjski, z wyjątkiem ziem zajmowanych przez Basków i kawałka Asturii.

Rozpoczęła się nowa epoka, długowieczne rządy muzułmanów na zachodnim krańcu Europy. Ludność hiszpańska poczęła nazywać najeźdźców Moros, to znaczy Maurowie. Opanowany przez siebie obszar nazwali Al-Andalus, stąd nazwa dzisiejszej Andaluzji.

Pochód muzułmański nie zatrzymał się na terenie Hiszpanii. Szedł dalej w stronę Francji i został zatrzymany przez Karola Młota dopiero w 732 roku w bitwie pod Poitiers.

- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.

Zdobyte ziemie półwyspu zostały włączone do kalifatu damasceńskiego. Sytuacja uległa zmianie w 755 roku, gdy dynastia Umajjadów została obalona, a jedyny ocalały jej członek przedostał się na teren Półwyspu Iberyjskiego. Abd-ar Rahman szybko przejął władzę i stworzył niezależny emirat ze stolicą w Kordobie.

Rekonkwista, czyli proces odbijania ziem spod władzy muzułmańskiej, ruszyła z Asturii dopiero w drugiej połowie IX wieku. Kampania trwała blisko osiem wieków.

O muzułmańskich rządach w średniowiecznej Hiszpanii posłuchaj w audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekonkwista – wypędzić Maurów z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 06:05
- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Katolicka – królowa nowożytnej Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 06:06
- Izabela niewątpliwie przyczyniła się do zbudowania potęgi hiszpańskiej: zjednoczenia kraju, wypraw za ocean. Jednak owoców jej polityki następne pokolenia wykorzystać nie potrafiły. To już po prostu nie jej wina – mówił prof. Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń