Historia

Aleksander I Battenberg - pierwszy książę Bułgarii miał polskiego dziadka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 06:00
29 kwietnia 1879 Aleksander I Battenberg został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na pierwszego władcę niepodległej Bułgarii.
Audio
  • Księstwo Bułgarskie w latach 1878-1885 - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Bułgaria". (PR, 9.05.2000)
Aleksander I Battenberg
Aleksander I BattenbergFoto: Wikimedia Commons/dp

Zgodnie z ustaleniami kongresu berlińskiego, żaden członek dynastii panującej nie mógł zostać powołany na tron bułgarski. Bułgarskie Zgromadzenie Narodowe wybrało na księcia Aleksandra Battenberga, który posiadał poparcie Rosji, mającej wielkie wpływy w Bułgarii.

Nowo wybrany monarcha był bratankiem carycy, synem księcia Aleksandra Hessen-Darmstadt i Julii Teresy von Hauke, córki polskiego hrabiego Maurycego Hauke-Bosaka. Małżeństwo było morganatyczne, czyli zawarte przez osoby różniące się stanem pochodzenia, co za tym idzie: potomstwo z takiego związku nie dziedziczyło tytułów. Dzieci Aleksandra i Julii Teresy – w tym przyszyły książę Bułgarii - otrzymały jednak tytuł książąt Battenberg.

Aleksander panował w biednym państwie, którego ludność stanowili głównie chłopi, zaś wielki wpływ na politykę wewnętrzną miała Rosja. Posłuchaj o problemach odradzającego się państwa bułgarskiego w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Bułgaria".

- Wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich, bardzo demokratyczna konstytucja była notorycznie łamana przez księcia. Do pomocy w tym dziele dobrał sobie rosyjskich generałów usadowionych w organach władzy. Był w tym swoisty paradoks, Aleksander Battenberg dysponował wszak dostatecznie wielkimi uprawnieniami, ale korzystał z nich nieumiejętnie, narażając się na coraz ostrzejszą krytykę – mówił historyk dr Zbigniew Klejn w audycji Agnieszki Steckiej. 

Mimo, iż Aleksander przez długi czas stał na straży rosyjskich interesów w Bułgarii, w końcu, ze względu na pogarszające się nastroje społeczne, zaczął zmieniać kurs swojej polityki.

- Rosyjscy przedsiębiorcy, traktujący Bułgarię po trosze jak kolonię, mieli mu za złe, że nie załatwił im lukratywnego zamówienia na budowę kolei, a rosyjska armia, że ograniczył samowolę i bezkarność jej oficerów. Rząd carski nie mógł przeboleć wycofania języka rosyjskiego z urzędów - wyjaśniał historyk.

Aleksander stracił poparcie nie tylko Rosjan, ale i Niemców. Prywatną niechęć do bułgarskiego władcy żywił Otto von Bismarck, który zdaniem gościa audycji:

- Popierając coraz bardziej rozsierdzonych Rosjan, oskarżył Aleksandra, że wobec cara zachował się "w sposób fałszywy i wiarołomny, jak prawdziwy Polak".

Prorosyjskie stronnictwo zorganizowało pucz. Aleksander abdykował 6 września 1886. Puczyści zostali jednak pokonani. Ich krótkie rządy obalili liberałowie, którzy chcieli powrotu księcia na tron. Ten jednak nie zdecydował się na ponowne objęcie władzy. Kolejnym panującym w Bułgarii został Ferdynand Koburg.

bm

Zobacz więcej na temat: Bułgaria HISTORIA
Czytaj także

Powstanie kwietniowe - Bułgaria występuje przeciwko Osmanom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 06:00
- Cały świat oburzyły okrucieństwa towarzyszące tłumieniu powstania - mówił na antenie Polskiego Radia dr Zbigniew Klejn. Dzięki krwi przelanej przez uczestników zrywu, Bułgaria wkrótce odzyskała niepodległość.
rozwiń zwiń