Historia

Na szlaku armii Andersa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 06:00
W 72. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony historii armii gen. Andersa.
Generał Władysław Anders na ruinach klasztoru na wzgórzu Monte Cassino. Włochy, maj 1944
Generał Władysław Anders na ruinach klasztoru na wzgórzu Monte Cassino. Włochy, maj 1944Foto: archiwum Ośrodka KARTA

Armia Andersa była regularną formacją wojskową, gromadzącą w roku 1941-1942 obywateli II RP represjonowanych w Sowietach – oficerów, szeregowych, cywilów. Wydobyci z łagrów, więzień, posiołków zesłańczych, nie tylko odzyskali wolność i identyfikację polską, ale też zdołali opuścić ZSRR, ruszając w szlak bojowy – z apogeum w bitwie pod włoskim Monte Cassino.

I w końcówce II wojny światowej i po jej zakończeniu andersowcy dawali Polakom w kraju nadzieję na powrót Niepodległej, na skuteczność polskiego wojska, a w następnych latach patriotycznej diaspory.

Powstanie Armii Polskiej w ZSRR, dowodzonej przez gen. Władysława Andersa, dało nieoczekiwaną szansę wyrwania się z sowieckiej ziemi wielu zniewolonym "bez terminu". Jednak, mimo rozpaczliwych prób dotarcia do punków mobilizacyjnych, tysiące polskich obywateli zmarło w drodze – z wycieńczenia, głodu, chorób; umierali także tuż po dotarciu do celu.

Armia stała się pomostem między światem niewoli a wolnością, choć nadal w realiach wojny. "Wyprowadzona" społeczność rozproszyła się potem po świecie; większość nigdy nie dotarła do opanowanej przez komunistów Polski. Zarazem jednak generał Anders i jego ludzie stali się symbolem niepodległej postawy.

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik niedźwiedzia Wojtka na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:54
15 maja 2019 roku, na Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, odsłoniła pomnik niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Armii Andersa. Niedźwiedź przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy.
rozwiń zwiń