X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Z lilijką i krzyżem. 100 lat polskiego harcerstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 06:00
- Ruch harcerski rozwijał się w trzech zaborach. Nie było jeszcze Polski, ale było polskie harcerstwo – mówił na antenie Polskiego Radia Wiesław Maślanka, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2000-2005.
Audio
  • Rozmowa Doroty Świerszczyńskiej z Wiesławem Maślanką o historii drużyn skautowych na ziemiach polskich. (PR, 22.05.2001)
  • "Twórcy harcerstwa polskiego" - audycja Andrzeja Matula poświęcona Oldze i Andrzejowi Małkowskim. (PR, 23.03.2003)
Grupa harcerzy ze sztandarami na schodach przed gmachem nowej szkoły dla instruktorów harcerstwa. Zlot chorągwi męskich Związku Harcerstwa Polskiego na Śląsku. Rok 1930.
Grupa harcerzy ze sztandarami na schodach przed gmachem nowej szkoły dla instruktorów harcerstwa. Zlot chorągwi męskich Związku Harcerstwa Polskiego na Śląsku. Rok 1930.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

100 lat temu, 1 listopada 1918, rozpoczął się w Lublinie zjazd organizacji skautowych, podczas którego utworzono Związek Harcerstwa Polskiego.

Idea skautingu narodziła się w głowie weterana wojen burskich, Brytyjczyka Roberta Baden-Powella. W 1907 roku rozpoczął on realizację swojego planu utworzenia drużyn, które będą miały na celu wychowywanie w duchu wartości takich jak trzeźwość, odwaga i koleżeństwo. Idea szybko zyskała popularność poza granicami imperium brytyjskiego. Na ziemiach polskich zaszczepił ją Andrzej Małkowski, który przetłumaczył dzieło Baden-Powella "Skauting dla chłopców".

- Zainspirowany tym utworem podjął pracę nad utworzeniem czterech pierwszych polskich drużyn. Powstały trzy drużyny męskie i jedna żeńska – wyjaśniał w "Sygnałach dnia" Wiesław Maślanka. – Tak naprawdę skupiały się na przygotowaniu młodzieży do walki o niepodległość.

W tworzeniu ruchu harcerskiemu pomagała Olga Drahonowska. Para twórców polskiego skautingu pobrała się w 1913 roku. - 19 września tego roku w Zakopanem odbył się pierwszy polski ślub harcerski. W harcerskich mundurach, ze świadkami harcerzami, celebrowany przez księdza-harcerza Kazimierza Lutosławskiego (który zaprojektował harcerski krzyż - przyp. red.) - mówiła Barbara Wachowicz, autorka książki "Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego, Oldze i Andrzeju Małkowskich" na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj historii o założycielach polskiego harcerstwa w programie Andrzeja Matula.

W odrodzonej Polsce utworzono wspólną organizację harcerską – Związek Harcerstwa Polskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym ZHP zrzeszało w swoich szeregach ponad 200 tys. młodych ludzi. Oddanie harcerskim ideałom - wierności, odwagi i patriotyzmu - udowodnili podczas okupacji niemieckiej, stanowiąc ważne ogniwo Polskiego Państwa Podziemnego.

bm

 

Zobacz więcej na temat: harcerstwo HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szare Szeregi: wychowanie przez walkę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 06:05
Ich program zawierał się w haśle "Dziś - jutro - pojutrze", oznaczał: "Dziś" - to okres okupacji i przygotowanie do powstania. "Jutro" - otwarta walka zbrojna z okupantem. "Pojutrze" - praca w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kamiński: moją bronią jest pióro

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 06:45
- Wszyscy ci, którzy skłonni są we mnie widzieć takiego faceta jak w westernach albo jak to pokazują znakomite filmy polskie z okresu okupacji mogą przeżyć zawód. Moje wyczyny nie były wyczynami w których pistolet, granat działały. To był inny rodzaj walki - mówił na antenie RWE Aleksander Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:30
"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – napisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 06:07
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń