X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Piotr Skrzynecki - ojciec Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 06:00
- Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu i nietolerancji - mówił twórca Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki.
Audio
  • Fragment audycji "Wieczór w Piwnicy pod Baranami" autorstwa Ireny Windholc i Roberta Janockiego. (PR, 1962)
  • Grzegorz Turnau wspominał pierwsze kroki w Piwnicy pod Baranami w audycji Elżbiety Łukomskiej "Zapiski ze współczesności". (PR, 11.05.2012)
  • Reżyser Janusz Kowalczyk wspominał współpracę z Piotrem Skrzyneckim i Piwnicą pod Baranami w audycji Elżbiety Łukomskiej pt. "Zapiski ze współczesności". (PR, 9.05.2012)
  • Sprawa Piwnicy pod Baranami - mówi przedstawiciel miejskiego Wydziału Kultury w Krakowie , 1963 rok.
Piotr Skrzynecki, Piwnica pod Baranami, Kraków, 1965.
Piotr Skrzynecki, Piwnica pod Baranami, Kraków, 1965.Foto: PAP

27 kwietnia 1997 zmarł Piotr Skrzynecki, założyciel i lider legendarnej Piwnicy pod Baranami.

Studenci-artyści zaczęli spotykać się w podziemiach Pałacu pod Baranami w Krakowie już w roku 1955. Gromadził ich tam właśnie Piotr Skrzynecki.

– Byłem historykiem sztuki, mnóstwo było fantastycznych ludzi, którzy założyli sobie takie zgromadzenie piwniczne – opowiadał Piotr Skrzynecki, twórca Piwnicy pod Baranami. Skromnie dodał: – Jestem jednym z jej elementów, niezbyt ważnych.

Posłuchaj wspomnień Piotra Skrzyneckiego o początkach działalności Piwnicy pod Baranami.

Niepokorni artyści w okresie PRL mieli problem z władzą. Nie chcieli poddawać się cenzurze, a ich groteskowe teksty wprowadzały krakowskich urzędników w zakłopotanie. Piwnica była kilkakrotnie zamykana z polecenia władz.

- Nie chcieli przestrzegać elementarnych ustaleń – żalił się w 1963 roku krakowski urzędnik Miejskiej Rady Narodowej.

Przez lata Piwnica pod Baranami stała się fenomenem polskiej kultury. Była jednym z miejsc, w których rodził się polski jazz. Tu gromadzili się  wybitni artyści. Wśród nich wymienić można m.in.: Ewę Demarczyk, Zygmunt Koniecznego, Leszka Długosza, Krystynę Zachwatowicz, Krzysztofa Litwina, Annę Szałapak, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Marka Grechutę, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua i Beatę Rybotycką. Stwierdzenie, że zasługa w tym Piotra Skrzyneckiego, nie jest chyba przesadą.

Barwna, charakterystyczna postać w brodzie okalającej twarz, z nieodłącznym kapeluszem z piórem niemal zniknęła w drugiej połowie lat 90. z krakowskich ulic. Ostatnie pięć lat życia Piotr Skrzynecki spędził w dużej mierze w Klinice Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już za życia stał się krakowską legendą. Po śmierci artysty w rocznicę urodzin i w dzień imienin Skrzyneckiego odbywają się w Krakowie "Koncerty dla Piotra S."

Posłuchaj wspomnień artystów o Piotrze Skrzyneckim i Piwnicy pod Baranami.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Demarczyk. "Rzadkie zjawisko kultowe"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 21:18
Ewa Demarczyk to nie tylko głos, ale też kolor. To jednak nie tylko czarna melancholia, lecz także żart. Ten fenomen oddaje reportaż.
rozwiń zwiń