Historia

Marek Święcicki. Korespondent spod Arnhem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:40
29 lat temu zmarł Marek Święcicki, dziennikarz, korespondent wojenny, autor reportaży wojennych z operacji "Market-Garden" i spod Bolonii, działacz polonijny i wieloletni radiowiec.
Lądowanie brytyjskich spadochroniarzy w okolicach Arnhem we wrześniu 1944 roku, źr. Wikimedia Commonsdp
Lądowanie brytyjskich spadochroniarzy w okolicach Arnhem we wrześniu 1944 roku, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat w Odessie, ale w młodości przeniósł się do Warszawy. Już na studiach rozpoczął pracę dziennikarską w tygodniku akademickim "Dekada". Po wybuchu wojny przedostał się przez zieloną granicę do Francji. Trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po ewakuacji z Francji, podczas stacjonowania w Szkocji i później w Londynie, współtworzył "Dziennik Żołnierza" i "Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza".

I Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego - zobacz serwis specjalny

O jeden most za daleko z "Czerwonymi Diabłami"

Monte Cassino miało swojego Wańkowicza, Arnhem – Święcickiego. Dziennikarz został oddelegowany przez dowództwo do objęcia stanowiska korespondenta wojennego przy 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego i brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej gen. Roberta Urquharta. Otrzymał zadanie korespondowania relacji z frontu operacji Market-Garden.

Posłuchaj
06:22 rozmaitości_święcicki.mp3 Felieton Marka Święcickiego z cyklu "Rozmaitości amerykańskie" nadany na falach "Głosu Ameryki"

Święcicki nie był spadochroniarzem, do Holandii dotarł na pokładzie szybowca drugiego dnia operacji. Brytyjczyków z jednostki nazywano "Czerwonymi Diabłami", od tej jednostki wziął nazwę reportaż napisany przez polskiego dziennikarza tuż po niepowodzeniu największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej – "Czerwone Diabły pod Arnhem". Święcicki był również korespondentem przy 2 Korpusie Polskim na froncie włoskim (relacje z frontu włoskiego stały się kanwą książki "Za siedmioma rzekami była Bolonia. Ostatnia bitwa 2 Korpusu we Włoszech").

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Głos Ameryki

Po wojnie pozostał na emigracji. Był zastępcą szefa Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od 1956 roku pracował w "Głosie Ameryki" w Waszyngtonie. Przez 16 lat był autorem "Rozmaitości amerykańskich", felietonów poświęconych obyczajowości i problemom USA. Posłuchaj "Rozmaitości amerykańskich" Marka Święcickiego.

Posłuchaj archiwalnych audycji z udziałem Marka Święcickiego z archiwum Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Radia Wolności >>>>

Prowadził też audycję "Echa wydarzeń dnia", która nadawana była w czasach stanu wojennego, "Z mikrofonem przez Amerykę" (poświęconą polityce i mediom amerykańskim) oraz "Z mikrofonem przez historię", w której przedstawiał historię Polski od uzyskania niepodległości i mówił otwarcie o zbrodni katyńskiej.

Zmarł 11 sierpnia 1994 roku.

bm

Czytaj także

Stanisław Sosabowski - rehabilitacja po latach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 06:04
Stworzył elitarną jednostkę powietrzno-desantową - pierwszą w historii Wojska Polskiego. Po wojnie, odarty z honoru, pracował w Anglii jako zwykły robotnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 05:58
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń