X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Carl Gustav Jung - dlaczego rozczarował Freuda

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 06:00
Carl Gustav Jung łączył kulturę Zachodu z kulturą Wschodu. Otworzył Europejczyków na to, co pozaeuropejskie.
Audio
  • Sylwetkę Carla Gustava Junga w audycji Katarzyny Jankowskiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przybliża prof. Zofia Rosińska. (PR, 4.02.2015)
  • Goście Dariusza Bugalskiego: dr Zenon Dudek i dr Paweł Fijałkowski rozmawiają o dziele Carla Gustava Junga w programie "Klub Trójki". (PR, 7.03.2016)
Carl Gustav Jung
Carl Gustav JungFoto: Wikipedia/domena publiczna

6 czerwca 1961 roku zmarł Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra, współpracownik, przyjaciel, następnie krytyk Zygmunta Freuda.

Po raz pierwszy spotkali się w 1907 roku. Trzydziestodwuletni wówczas Jung miał już wówczas za sobą kilka lat praktyki lekarskiej i doktorat z zakresu psychologii.

- Jung był zafascynowany Freudem. Był od niego młodszy i wydawało mu się, że Freud idzie tą drogą, którą Jung też chciał pójść – wyjaśniała prof. Zofia Rosińska w audycji Katarzyny Jankowskiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". 

Z kolei twórca psychoanalizy widział w Jungu swojego najzdolniejszego ucznia i następcę. Tak się jednak nie stało: Jung nie podzielał opinii Freuda o wszechobecności motywów seksualnych w ludzkich postępowaniach. Konflikt z mentorem był prawdopodobnie jedną z przyczyn problemów psychicznych Junga.

- Jung cierpiał na głębokie zaburzenie psychiczne – mówił prof. Zofia Rosińska - Okazało się, że można było użyć tego doświadczenia do przemyśleń filozoficznych.

Przeżycia te miały duży wpływ na psychiatrię i filozofię. Doświadczenia wizji i marzeń sennych spowodowały, że Jung kładł nacisk na element transcendentny jako motor ludzkiego zachowania i na rozwój osobowości. To Jung jako pierwszy opracował teorię archetypu, jego zasługą było też opracowanie koncepcji nieświadomości zbiorowej. W swoich badaniach sięgał poza wzorce kręgu kultury śródziemnomorskiej. 

- Otworzył Europejczyków na to, co pozaeuropejskie – podkreślał dr Paweł Fijałkowski, historyk i znawca teorii Junga.

Jak zauważali goście Dariusza Bugalskiego w programie "Klub Trójki", osiągnięcia Junga są aktualne do dziś. Przeniknęły do popkultury (stały się inspiracją dla płyty "Synchronicity" zespołu The Police) i do świata polityki. W jaki sposób? Posłuchaj audycji.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freud: obiad z rodziną też miał w sobie pewne podteksty?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 07:00
– Szczególnie lubił włoskie karczochy, nigdy nie jadał kalafiorów i nie przepadał za drobiem – wspominał syn Zygmunta Freuda, neurologa, który postanowił wniknąć w zakamarki ludzkiej psychiki.
rozwiń zwiń