Historia

Kampania norweska – wyścig o rudę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 06:07
Niemiecka i aliancka inwazja na Norwegię niemal zbiegły się w czasie. Niemcy mieli to szczęście, że uderzyli jako pierwsi.
Audio
  • Skandynawia podczas II wojny światowej - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 24.01.2005)
  • Bitwa o Narwik - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 21.01.2005)
Niemieckie czołgi Neubaufahrzeug w Oslo
Niemieckie czołgi Neubaufahrzeug w OsloFoto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0/Bundesarchiv

10 czerwca 1940 Norwegia skapitulowała pod niemieckim naporem.

Skandynawia odgrywała kluczową rolę w strategii obu bloków wojskowych w 1939 i 1940 roku. Miała walory strategiczne i ekonomiczne. Ze Skandynawii Niemcy sprowadzali wyroby przemysłu metalurgicznego, niezbędne do produkcji zbrojeniowej. Co więcej opanowanie Skandynawii umożliwiało kontrolę nad Bałtykiem i północnym Atlantykiem.

Niemcy, planując wojnę z Wielką Brytanią, musiały liczyć się z rozwinięciem wielkiej ofensywy morskiej. Do tego celu niezbędne były bazy i "zatkanie" Bałtyku, który miał się stać wewnętrznym morzem sowiecko-niemieckim.

Tymczasem w sztabach alianckich, z inicjatywy Winstona Churchilla, powstał projekt inwazji na Norwegię. Zajęcie kilku strategicznych portów miało przeciąć możliwość eksportu rudy żelaza do Niemiec.

Niemiecka i aliancka inwazja na Norwegię niemal zbiegły się w czasie. Niemcy mieli to szczęście, że uderzyli jako pierwsi.

Siły Wehrmachtu, poza incydentalnymi przypadkami, niemal bez walki zajęły główne wojska strategiczne. Następnie pod Narwikiem doszło do dwóch zaciętych, bardzo krwawych bitew morskich, w których alianci rozgromili niemiecką eskadrę. Wreszcie miał miejsce desant, w którym brała udział polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod wodza gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza. Nie bez kłopotów, wraz z wojskami francuskimi, wyparto z miasta słabsze liczebnie wojska niemieckie.

Kiedy operacja w Norwegii rozwijała się przy ogromnej przewadze morskiej na korzyść aliantów, nastąpił kolejny akt dramatu 1940 roku. W obliczu niemieckiej inwazji na Francję zdecydowano się na szybką ewakuację i przeniesienie głównych sił na południe. Norwegia znalazła się pod okupacją niemiecką.

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej" z udziałem prof. Pawła Wieczorkiewicza.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Haakon VII nie chciał stać się zakładnikiem Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 07:00
Christian, Fryderyk, Carl, Georg, Waldemar, Axel – takie imiona otrzymał na chrzcie. Gdy wstępował na tron Norwegii przyjął imię Haakon VII.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vidkun Quisling - wstydliwy problem Norwegów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 05:25
24 października 1945 w Oslo rozstrzelano byłego kolaborującego z nazistowskimi Niemcami premiera Norwegii Vidkuna Quislinga. Jego nazwisko stało się symbolem zdrady narodowej.
rozwiń zwiń