Historia

Stanisław Piasecki - redaktor ze szkoły Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 05:45
79 lat temu, 12 czerwca 1941 rozstrzelany został w masowej egzekucji w Palmirach Stanisław Piasecki, endecki publicysta, założyciel i redaktor czasopisma "Prosto z Mostu".
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Stanisława Piaseckiego. (PR, 4.12.2002)
Stanisław Piasecki
Stanisław Piasecki Foto: źr. Władysław Bartoszewski, "Warszawski pierścień śmierci 1939-1944",Interpress, Warszawa 1970/Wikimedia Commons/dp

W chwili śmierci miał 41 lat. Przyszedł na świat we Lwowie, 15 grudnia 1900. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i brał udział w III powstaniu śląskim. Już w latach studenckich związany z endecją, działał w Młodzieży Wszechpolskiej.

Po ukończeniu ekonomii na uniwersytecie w Poznaniu, przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z "Gazetą Warszawską". W 1935 roku założył własny tygodnik kulturalny "Prosto z Mostu".

- Prawica zyskała tym tygodnikiem znakomite pismo społeczno-kulturalne, które bez kompleksów mogło rywalizować z dominującymi dotąd w tym segmencie prasy, lewicowo-liberalnymi "Wiadomościami Literackimi" – mówił dr Janusz Osica w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

"Eksponowało swój katolicyzm, było nieprzejednane wobec liberalizmu i rozwiązań ustrojowych zachodniej demokracji, głosiło antysemityzm" - taka charakterystyka "Prosto z Mostu" przytoczona zostaje w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". Stefan Kisielewski tak charakteryzował Piaseckiego w swoim "Abecadle Kisiela": "szalenie ideowy, szalenie żarliwy, okropny nacjonalista, antysemita (…). Wielki talent redaktorski. Nawet ludzie, którzy nie zgadzali się z tą jego linią, pisali dla niego".

- Trzeba przyznać, że redakcja otwarta była na głosy polemiczne (…). Leon Kruczkowski mógł swobodnie krytykować bezdroża nacjonalizmu, Jerzy Turowicz polemizował z Adamem Doboszyńskim, Zofia Kossak-Szczucka temperowała ekstremizmy publicystów katolickich - podkreślał dr Janusz Osica.

Kto jeszcze publikował na łamach "Prosto z Mostu"? Jakie przewidywania dotyczące zbliżającej się wojny snuł Piasecki? Posłuchaj audycji.

Walczył w kampanii 1939 roku, zaś po klęsce wrześniowej kontynuował działalność redaktorską w konspiracyjnym czasopiśmie "Walka", był szefem propagandy Narodowej Organizacji Wojskowej.  

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Dmowski – twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 05:50
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces przywódców Stronnictwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 05:45
22 maja 1948 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie zakończył się proces przywódców Stronnictwa Narodowego, skazując wielu z nich na dożywotnie więzienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 05:45
30 grudnia 1858 urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Bielecki – następca Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 06:01
30 stycznia 1901 urodził się Tadeusz Bielecki, sekretarz i następca Romana Dmowskiego, prezes Tymczasowej Rady Jedności Narodowej.
rozwiń zwiń