X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław Piasecki – redaktor ze szkoły Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 06:00
77 lat temu, 12 czerwca 1941 rozstrzelany został w masowej egzekucji w Palmirach Stanisław Piasecki, endecki publicysta, założyciel i redaktor czasopisma "Prosto z Mostu".
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Stanisława Piaseckiego. (PR, 4.12.2002)
Stanisław Piasecki
Stanisław Piasecki Foto: źr. Władysław Bartoszewski, "Warszawski pierścień śmierci 1939-1944",Interpress, Warszawa 1970/Wikimedia Commons/dp

W chwili śmierci miał 41 lat. Przyszedł na świat we Lwowie, 15 grudnia 1900. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i brał udział w III powstaniu śląskim. Już w latach studenckich związany z endecją, działał w Młodzieży Wszechpolskiej.

Po ukończeniu ekonomii na uniwersytecie w Poznaniu, przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z "Gazetą Warszawską". W 1935 roku założył własny tygodnik kulturalny "Prosto z Mostu".

- Prawica zyskała tym tygodnikiem znakomite pismo społeczno-kulturalne, które bez kompleksów mogło rywalizować z dominującymi dotąd w tym segmencie prasy, lewicowo-liberalnymi "Wiadomościami Literackimi" – mówił dr Janusz Osica w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

"Eksponowało swój katolicyzm, było nieprzejednane wobec liberalizmu i rozwiązań ustrojowych zachodniej demokracji, głosiło antysemityzm" - taka charakterystyka "Prosto z Mostu" przytoczona zostaje w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". Stefan Kisielewski tak charakteryzował Piaseckiego w swoim "Abecadle Kisiela": "szalenie ideowy, szalenie żarliwy, okropny nacjonalista, antysemita (…). Wielki talent redaktorski. Nawet ludzie, którzy nie zgadzali się z tą jego linią, pisali dla niego".

- Trzeba przyznać, że redakcja otwarta była na głosy polemiczne (…). Leon Kruczkowski mógł swobodnie krytykować bezdroża nacjonalizmu, Jerzy Turowicz polemizował z Adamem Doboszyńskim, Zofia Kossak-Szczucka temperowała ekstremizmy publicystów katolickich - podkreślał dr Janusz Osica.

Kto jeszcze publikował na łamach "Prosto z Mostu"? Jakie przewidywania dotyczące zbliżającej się wojny snuł Piasecki? Posłuchaj audycji.

Walczył w kampanii 1939 roku, zaś po klęsce wrześniowej kontynuował działalność redaktorską w konspiracyjnym czasopiśmie "Walka", był szefem propagandy Narodowej Organizacji Wojskowej.  

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Dmowski – twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 06:01
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces przywódców Stronnictwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 06:07
22 maja 1948 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie zakończył się proces przywódców Stronnictwa Narodowego, skazując wielu z nich na dożywotnie więzienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 06:00
30 grudnia 1858 urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Bielecki – następca Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 06:01
30 stycznia 1901 urodził się Tadeusz Bielecki, sekretarz i następca Romana Dmowskiego, prezes Tymczasowej Rady Jedności Narodowej.
rozwiń zwiń