Historia

Kongres berliński – gorzkie zwycięstwo Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 06:07
W wyniku kongresu berlińskiego doszło do ostatecznego rozpadu sojuszu cesarzy Austrii, Niemiec i Rosji. Rozpoczęło się formowanie bloków polityczno-militarnych, które stanęły przeciw sobie podczas I wojny światowej.
Audio
  • Kongres berliński - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 31.08.2000)
Kongres berliński na obrazie niemieckiego malarza: potężna postać Otto von Bismarcka góruje nad otoczeniem, po lewej w pozycji siedzącej rosyjski MSZ Aleksander Gorczakow
Kongres berliński na obrazie niemieckiego malarza: potężna postać Otto von Bismarcka góruje nad otoczeniem, po lewej w pozycji siedzącej rosyjski MSZ Aleksander GorczakowFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

13 czerwca 1878 rozpoczęły się obrady kongresu berlińskiego.

W stolicy Niemiec spotkały się delegacje Turcji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji. Dokonano tam rewizji postanowień traktatu pokojowego podpisanego w San Stefano, po wygranej przez Rosję wojnie z Turcją w latach 1877-1878.

Rosja, pod niemieckim i angielskim naciskiem oraz zagrożona stanowczą postawą Austro-Węgier, zrezygnowała z planów stworzenia Wielkiej Bułgarii. Na terenach, gdzie krzyżowały się wpływy rosyjskie i austriackie potwierdzono pełna niepodległość Serbii, Czarnogóry i Rumunii. Wkrótce państwa te stały się regularnymi monarchiami.

Po efektownych zwycięstwach Rosja w gruncie rzeczy otrzymała niewielkie nabytki terytorialne: południową Besarabię i kilka punktów strategicznych na Zakaukaziu, przede wszystkim twierdze Kars i port w Batumi.  Zatem owoce rosyjskiego zwycięstwa w śniegach przełęczy Szipka okazały się niewielkie.

Niemniej jednak tureckie panowanie w Europie zostało znacznie okrojone i zredukowane do niewielkiego, aczkolwiek niezwykle ważnego strategicznie obszaru cieśnin czarnomorskich.

Co najważniejsze w wyniku kongresu berlińskiego doszło do ostatecznego rozpadu sojuszu cesarzy Austrii, Niemiec i Rosji. Rozpoczęło się formowanie bloków polityczno-militarnych, które stanęły przeciw sobie podczas I wojny światowej.

Posłuchaj komentarza prof. Andrzeja Notkowskiego w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Zobacz więcej na temat: Berlin HISTORIA Rosja Turcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie kwietniowe - Bułgaria występuje przeciwko Osmanom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 06:00
- Cały świat oburzyły okrucieństwa towarzyszące tłumieniu powstania - mówił na antenie Polskiego Radia dr Zbigniew Klejn. Dzięki krwi przelanej przez uczestników zrywu, Bułgaria wkrótce odzyskała niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna bałkańska - wyrzucenie Turcji z Europy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 06:00
"Chory człowiek Europy", jak nazywano na przełomie XIX i XX wieku imperium osmańskie, przegrał z połączonymi siłami Bułgarii, Czarnogóry, Grecji i Serbii. Nie minął miesiąc od zakończenia wojny, a podział łupów wojennych spowodował wojnę między dotychczasowymi sojusznikami. Bałkany były wrzącym kotłem Europy.
rozwiń zwiń