X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jacek Zwoźniak - milicja, Wrocław i on

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 08:30
18 czerwca 1989 zginął tragicznie Jacek Zwoźniak, piosenkarz, poeta, bard. Związany z "Solidarnością" artysta był autorem słów do piosenek "Milicja, Wrocław i ja", czy "Szoruj babciu do kolejki".
Audio
  • Audycja Artura Andrusa z cyklu "Ludzie radosnej piosenki" poświęcona Jackowi Zwoźniakowi. (PR, 6.02.1994)
Jacek Zwoźniak na estradzie podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki
Jacek Zwoźniak na estradzie podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej - "Zakazane Piosenki"Foto: Stefan Kraszewski/PAP

PIEŚNI NIEPOKORNYCH - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

Przez niemal całe życie związany był z Wrocławiem. Tam się urodził 17 marca 1952, tam studiował, wreszcie: to tam rozpoczął karierę sceniczną. W latach 70. kabaret BABA i grupa B-Complex, które współtworzył z Kubą Wenclem i Markiem Ferdkiem, były znane w środowiskach studenckich, Zwoźniak występował z nimi na festiwalach.

- Mało ludzi wie, że piosenka "Milicja, Wrocław i ja" wygrała w 1976 roku opolskie Debiuty. Takich piosenek nie transmitowało się wtedy w telewizji, ani nie lansowało na antenie radiowej - mówił w audycji Artura Andrusa z cyklu "Ludzie radosnej piosenki" przyjaciel Zwoźniaka, Roman Chojnacki. Posłuchaj wspomnień o Jacku Zwoźniaku.

Ironiczne teksty, ezopowy język, a niekiedy frywolna treść – to znaki rozpoznawcze twórczości wrocławskiego artysty. W "Piosence na wszelki wypadek" trawestował wiersz Broniewskiego "Bagnet na broń" odnosząc się jednocześnie do słynnego pytania "wejdą, czy nie wejdą?". Specjalizował się w parodiach utworów polskich i zagranicznych: "A w wolnych chwilach będę siedział/ Za piecem gdzieś u Pana Boga/Wypiję setę, wszamam śledzia/Aż wreszcie zgaśnie mi podłoga" śpiewał na melodię "Zegarmistrza światła" Tadeusza Woźniaka.

Od 1979 roku swoje utwory prezentował na antenie Polskiego Radia w ramach audycji "Studio 202". Sympatyzował z "Solidarnością", podczas stanu wojennego utrudniano mu występy publiczne, grał w mieszkaniach prywatnych i kościołach. Z tego okresu pochodzą piosenki "Ocalić honor" i "Wróć Polsko do cywila".

Brał udział w I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki", gdzie zdobył nagrodę Złotego Knebla za piosenkę "Najpiękniejsza w klasie robotniczej" i wspierał kandydatów Komitetu Obywatelskiego w wyborach 4 czerwca 1989. Zginął razem z Kubą Wenclem w wypadku samochodowym.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szpotański - dla przyjaciół Szpot

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 05:50
- Gomułka nazwał mnie w swoim słynnym przemówieniu w marcu 1968 roku człowiekiem o mentalności alfonsa, ziejącym sadystycznym jadem na partię i rząd - mówił Janusz Szpotański w wywiadzie dla radia BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bednarz – legenda wrocławskiej "S"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 06:23
W sierpniu 1980 roku był robotnikiem we wrocławskim Dolmelu. Zbudował tamtejszą Solidarność, której poświęcił całe życie. To on był w grupie, która przed stanem wojennym wybrała z banku 80 mln zł związkowych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Tomasz Surowiec - jeden z założycieli dolnośląskiej Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 15:46
Zasłynął tym, że 26 sierpnia 1980 w jednej z wrocławskich zajezdni autobusowych zatrzymał autobus rozpoczynając strajk.
rozwiń zwiń