Historia

Jacek Zwoźniak - milicja, Wrocław i on

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 08:30
18 czerwca 1989 zginął tragicznie Jacek Zwoźniak, piosenkarz, poeta, bard. Związany z "Solidarnością" artysta był autorem słów do piosenek "Milicja, Wrocław i ja", czy "Szoruj babciu do kolejki".
Audio
  • Audycja Artura Andrusa z cyklu "Ludzie radosnej piosenki" poświęcona Jackowi Zwoźniakowi. (PR, 6.02.1994)
Jacek Zwoźniak na estradzie podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki
Jacek Zwoźniak na estradzie podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej - "Zakazane Piosenki"Foto: Stefan Kraszewski/PAP

PIEŚNI NIEPOKORNYCH - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

Przez niemal całe życie związany był z Wrocławiem. Tam się urodził 17 marca 1952, tam studiował, wreszcie: to tam rozpoczął karierę sceniczną. W latach 70. kabaret BABA i grupa B-Complex, które współtworzył z Kubą Wenclem i Markiem Ferdkiem, były znane w środowiskach studenckich, Zwoźniak występował z nimi na festiwalach.

- Mało ludzi wie, że piosenka "Milicja, Wrocław i ja" wygrała w 1976 roku opolskie Debiuty. Takich piosenek nie transmitowało się wtedy w telewizji, ani nie lansowało na antenie radiowej - mówił w audycji Artura Andrusa z cyklu "Ludzie radosnej piosenki" przyjaciel Zwoźniaka, Roman Chojnacki. Posłuchaj wspomnień o Jacku Zwoźniaku.

Ironiczne teksty, ezopowy język, a niekiedy frywolna treść – to znaki rozpoznawcze twórczości wrocławskiego artysty. W "Piosence na wszelki wypadek" trawestował wiersz Broniewskiego "Bagnet na broń" odnosząc się jednocześnie do słynnego pytania "wejdą, czy nie wejdą?". Specjalizował się w parodiach utworów polskich i zagranicznych: "A w wolnych chwilach będę siedział/ Za piecem gdzieś u Pana Boga/Wypiję setę, wszamam śledzia/Aż wreszcie zgaśnie mi podłoga" śpiewał na melodię "Zegarmistrza światła" Tadeusza Woźniaka.

Od 1979 roku swoje utwory prezentował na antenie Polskiego Radia w ramach audycji "Studio 202". Sympatyzował z "Solidarnością", podczas stanu wojennego utrudniano mu występy publiczne, grał w mieszkaniach prywatnych i kościołach. Z tego okresu pochodzą piosenki "Ocalić honor" i "Wróć Polsko do cywila".

Brał udział w I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki", gdzie zdobył nagrodę Złotego Knebla za piosenkę "Najpiękniejsza w klasie robotniczej" i wspierał kandydatów Komitetu Obywatelskiego w wyborach 4 czerwca 1989. Zginął razem z Kubą Wenclem w wypadku samochodowym.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szpotański - dla przyjaciół Szpot

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 05:50
- Gomułka nazwał mnie w swoim słynnym przemówieniu w marcu 1968 roku człowiekiem o mentalności alfonsa, ziejącym sadystycznym jadem na partię i rząd - mówił Janusz Szpotański w wywiadzie dla radia BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bednarz – legenda wrocławskiej "S"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 05:40
W sierpniu 1980 roku był robotnikiem we wrocławskim Dolmelu. Zbudował tamtejszą Solidarność, której poświęcił całe życie. To on był w grupie, która przed stanem wojennym wybrała z banku 80 mln zł związkowych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Tomasz Surowiec - jeden z założycieli dolnośląskiej Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 15:46
Zasłynął tym, że 26 sierpnia 1980 w jednej z wrocławskich zajezdni autobusowych zatrzymał autobus rozpoczynając strajk.
rozwiń zwiń