X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

43. rocznica robotniczych protestów w czerwcu 1976

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:00
W czerwcu 1976 roku w blisko siedemdziesięciu zakładach pracy w całej Polsce robotnicy zastrajkowali i wyszli na ulice w proteście przeciwko zapowiedzi podwyżek cen żywności. Wydarzenia sprzed czterdziestu lat przedstawiamy w serwisie specjalnym Polskiego Radia.
Przeciwko wprowadzanym przez władze PRL podwyżkom cen żywności zaprotestowało 25 czerwca 1976 r. ok. 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach
Przeciwko wprowadzanym przez władze PRL podwyżkom cen żywności zaprotestowało 25 czerwca 1976 r. ok. 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwachFoto: fot. IPN

24 czerwca 1976 premier Piotr Jaroszewicz w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego ogłosił wprowadzenie podwyżek cen żywności. Były one na tyle wysokie, że następnego dnia doszło do strajków i demonstracji, przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu. W tym ostatnim mieście manifestacje przybrały największy zasięg, a robotnicy starli się z milicją i spalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Odpowiedź władz była niezwykle brutalna. Bezprecedensowe represje, osławione "ścieżki zdrowia" i pokazowe procesy sądowe.

Wydarzenia czerwca 1976 roku to pierwsze objawy narastającego kryzysu gospodarczego, który wstrząsnął autorytetemekipy Edwarda Gierka. Protesty doprowadziły też do powstania Komitetu Obrony Robotników - pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej.

W serwisie czerwiec76.polskieradio.pl o brutalnie spacyfikowanych protestach w Radomiu i Ursusie opowiadają świadkowie wydarzeń i historycy.

Ośrodek KARTA i Instytut Pamięci Narodowej udostępnił zdjęcia robione przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, na podstawie których milicja aresztowała strajkujących.

W czasie tych wydarzeń Polskie Radio było tubą władzy komunistycznej. Stało po stronie bijących, a nie bitych. Prezentujemy propagandowe dźwięki z Archiwum Polskiego Radia, a także przekaz jaki zza "żelaznej kurtyny" niosło Radio Wolna Europa.

W serwisie prezentujemy też wydarzenia z pierwszych tygodni po pacyfikacji protestów. Tajne procesy robotników i wsparcie oskarżonych przez środowiska opozycji antykomunistycznej. Opowiadają o tym założyciele Komitetu Obrony Robotników i ich współpracownicy, m.in. Antoni Macierewicz, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Henryk Wujec i Mirosław Chojecki.

Czytaj także

Czerwiec 1976 - koniec cudu gospodarczego Gierka

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 07:05
Wprowadzone po cichu podwyżki cen żywności wywołały społeczne oburzenie. Przeciwko protestującym robotnikom w Radomiu władze komunistyczne wyprowadziły blisko 2 tysiące milicjantów, którzy na "ścieżkach zdrowia" brutalnie bili wyłapywanych na ulicach ludzi.
rozwiń zwiń