Historia

Bitwa pod Solferino – świt zjednoczonych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 05:45
Po bitwie Napoleon III triumfalnie wjechał do Mediolanu i wezwał wszystkich Włochów do walki z Austrią. Reakcja na sukcesy sprzymierzeńców zaskoczyła i przerosła cesarza Francuzów. Włosi nie myśleli już o federacji na Półwyspie Apenińskim, ale o jednym państwie włoskim.
Audio
  • Wojna włoska - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 23.03.2001)
Napoleon III pod Solferino, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Napoleon III pod Solferino, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

24 czerwca 1859 wojska francusko-sardyńskie pod wodzą Napoleona III zwyciężyły armię austriacką w bitwie pod Solferino.

Był to kluczowy moment wojny włoskiej i początek drogi do zjednoczenia Półwyspu Apenińskiego. Na południu Europy starły się interesy wielkich mocarstw. Cesarstwo Austriackie było żywo zainteresowane utrzymaniem swoich wpływów we Włoszech, czemu sprzeciwiały się Piemont i Francja.

W 1858 na tajnym spotkaniu Napoleona III z Cavourem ustalono, że za zrzeczenie się Sabaudii i Nicei Francja poprze wysiłki Piemontu, którego celem było wyparcie Austrii z Włoch i utworzenie królestwa na północy Italii. Całe Włochy miały być zrzeszeniem w pełni suwerennych państw pod formalnym przewodnictwem papieża.

Austria zawarty sojusz odebrało jako casus belli. Gdy wojska austriackie przystępowały do akcji, armia francuska maszerowała z odsieczą przez Alpy. Wojna 1859 roku była krótka. Cały konflikt sprowadził się do dwóch przegranych przez Austrię bitew.

Najpierw wojska Franciszka Józefa zostały pokonane pod Magentą, co przyczyniło się do wzmożenia nastrojów antyaustriackich oraz patriotycznych. Po bitwie Napoleon III triumfalnie wjechał do Mediolanu i wezwał wszystkich Włochów do walki z Austrią.

Reakcja na sukcesy sprzymierzeńców zaskoczyła i przerosła cesarza Francuzów. Włosi nie myśleli już o federacji na Półwyspie Apenińskim, ale o jednym państwie włoskim.

W środkowej części kraju wybuchło narodowe powstanie. W Toskanii, Parmie i Modenie panujący stracili trony. Tymczasem Austria przystąpiła do kontrofensywy. 24 czerwca 1859 doszło do krwawej i zaciętej bitwy pod Solferino. Starcie, nierozstrzygnięte w polu, zakończyło się wycofaniem wojsk austriackich.

Na kontynuowanie wojny nie miały już ochoty ani Austria, ani Francja, która słusznie obawiała się, że eskalacja konfliktu może zaostrzyć stosunki z Prusami i Rosją. W tej sytuacji Napoleon III dość nieoczekiwanie zaproponował rozejm. Pokój podpisany w Villa Franca został odebrany we Włoszech jako zdrada idei zjednoczenia.

Wydarzenia nabrały rozpędu. Zbrojna akcja Garibaldiego i determinacja mieszkańców Półwyspu Apenińskiego doprowadziły do zjednoczenia Włoch w 1861 roku.

Posłuchaj audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 05:50
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Risorgimento, czyli trzy twarze zjednoczenia Włoch

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 06:07
Zjednoczenie Włoch miało trzy oblicza. Monarchy, który symbolizował wspólną tradycję, premiera personifikującego polityczny wysiłek, jaki włożony został w ideę zjednoczeniową i rewolucjonisty, który ucieleśniał dążenia ludu Półwyspu Apenińskiego.
rozwiń zwiń