X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Andrzej Sadowski - mistrz scenografii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 06:00
– Niejednokrotnie bywało tak, że jak podnosiła się kurtyna rozlegały się brawa, właśnie dla tej scenografii. A on sobie spokojnie siedział gdzieś w pracowni – mówił na antenie Polskiego Radia na temat pracy słynnego autora dekoracji i kostiumów poeta Józef Pless.
Audio
  • Andrzej Sadowski "Sadzio" - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Notatnik Dwójki". (PR, 19.08.2013)
  • Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Sezon na Dwójkę" zawierająca archiwalne nagranie wspomnień wielkiego scenografa. (PR, 27.08.2009)
Andrzej Sadowski, scenograf, w pracowni, fot. Edward Hartwig, źr. NAC
Andrzej Sadowski, scenograf, w pracowni, fot. Edward Hartwig, źr. NAC

25 czerwca 1926 urodził się Andrzej Sadowski, wybitny scenograf i kostiumolog.

Urodził się we Lwowie, ale od piątego roku życia mieszkał w Warszawie, walczył w Powstaniu Warszawskim. Pierwsze kroki w plastycznym i teatralnym świecie stawiał w Krakowie. To tam, pod koniec niemieckiej okupacji, pobierał pierwsze lekcje sztuki scenografii od Jana Kosińskiego, wybitnego scenografa. Posłuchaj archiwalnych nagrań wspomnień Andrzeja Sadowskiego.

Debiutował w 1945 roku w Krakowie, przygotowując dekoracje do "Rewii Polskiej Ballady" w Krakowie. Wkrótce potem, na wieść o otwarciu Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Warszawie, przeniósł się do stolicy. W 1954 roku uzyskał dyplom stołecznej Akademii Sztuk Pięknych.

- Właściwie całe studia zaliczyłem robiąc już coś w różnych teatrach - wspominał Andrzej Sadowski. Archiwalne nagranie zostało wykorzystane w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Sezon na Dwójkę".

Przez lata był związany z Teatrem Ludowym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Ateneum i Teatrem Narodowym. Współpracował z teatrami w Poznaniu i Wrocławiu. Pracował też w teatrach w mniejszych miastach.

- Ojciec nie lubił słowa artysta, wolał określenie rzemieślnik – podkreślał syn scenografa, Jakub Sadowski w programie Hanny Marii Gizy z cyklu "Notatnik Dwójki".

W 1971 roku zaczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną. Zasłynął jako twórca niezwykłych dekoracji i kostiumów. Zasłynął jako współtwórca oper kameralnych i autor niezwykłych dekoracji, jak np. ta do "Joanny D’Arc Arthura Honeggera. Posłuchaj wspomnień Sadowskiego o tej inscenizacji.

- Jego scenografie były bardzo rozwichrzone, projekty były bardzo malarskie i nieuporządkowane, podobnie jak tryb jego pracy, natomiast on sam był nienagannym gentlemanem – mówił Marek Weiss, reżyser i wieloletni współpracownik Sadowskiego.

Współtworzył i przez wiele lat, aż do 2000 roku, kierował Katedrą Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Nie uważał siebie za artystę, za osobę namaszczoną, która musi pozostawić po sobie ślad na Ziemi – mówiła żona Andrzeja Sadowskiego, Joanna Kasprzycka-Sadowska.

Tymczasem pozostawił po sobie 425 realizacji w teatrach dramatycznych i operowych. Zmarł 9 czerwca 2009.

Czytaj także

Tadeusz Kantor: artysta jest poza społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 06:15
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Dejmek – sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 06:08
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samuel Beckett - kronikarz biedy i absurdu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 07:00
- Jak obliczono: w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Helena Modrzejewska - legenda za życia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 08:50
Całe życie tej wyjątkowej artystki to walka ze słabościami i dążenie do zdobywania coraz wyższych szczytów. Jej biografia to dowód na to, że ciężka praca nad sobą popłaca.
rozwiń zwiń