X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Paweł Hulka-Laskowski – popularyzator czeskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 06:07
135 lat temu, 25 czerwca 1881 urodził się Paweł Hulka-Laskowski, pisarz i tłumacz urodzony w rodzinie czeskich emigrantów, przez całe życie związany z Żyrardowem.
Audio
  • Paweł Hulka-Laskowski - audycja Hanny Bielawskiej z cyklu "Szkic do portretu". (PR, 02.07.2001)
Paweł Hulka-Laskowski, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Paweł Hulka-Laskowski, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Był pierwszym tłumaczem nowożytnej literatury czeskiej na język polski. Przełożył przede wszystkim znakomite dzieła Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Do świadomości Polaków wprowadził także wiele innych czeskich utworów literackich, m.in. dzieła Karela Čapka.

Paweł Hulka-Laskowski to niebywale wszechstronna postać. Poza działalnością translatorską był znanym w okresie międzywojennym publicystą. W swoich tekstach dawał wyraz swym antyklerykalnym, wręcz ateistycznym przekonaniom.

Pisał też wspomnienia z okolic rodzinnego Żyrardowa. Ta lektura to zapis rozwoju miasta i jego okolic. Historia kształtowania się okolic Warszawy. Jego postawa społeczna i stosunek do środowisk robotniczych świadczą o wielkich ambicjach i możliwościach twórczych.

Posiadał tez bardzo silny instynkt państwowotwórczy. Jako dyplomata polskiego rządu w Pradze odegrał ważną rolę, gdy po I wojnie światowej ważyły się losy Śląska Cieszyńskiego. Nigdy nie pogodził się z utratą tego regionu, co stanowi ciekawy paradoks. Paweł Hulka-Laskowski większą część swojego życia poświęcił popularyzacji czeskiej kultury, a mimo to interesy państwa polskiego były dla niego ważniejsze.  

Dowiedz się więcej słuchając audycji Hanny Bielawskiej z cyklu "Szkic do portretu".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak