Historia

Miron Białoszewski – pisarz suwerenny

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 06:06
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
Audio
  • Miron Białoszewski - audycja z cyklu "Portret pisarza". (PR, 1.08.1977)
  • Miron Białoszewski oczyma Marii Janion - audycja z cyklu "Szkic do portretu". (PR, 15.04.1977)
  • Miron Białoszewski opowiada o powrocie do Warszawy w 1945 roku. (PR, 1.08.1981)
Miron Białoszewski
Miron Białoszewski Foto: PAP/Henryk Rosiak

97 lat temu, 30 lipca 1922 roku urodził się Miron Białoszewski, poeta i prozaik, który stworzył swój własny świat literacki w poruszającym "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". 

Świat rozległy, pociągający i tajemniczy. Pełen doznań prywatnych, doświadczeń egzystencjonalnych i historycznych, w którym ciągle przenikają się jawa i sen. Przede wszystkim zaś jest to świat mówiony.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Niewielu mamy w naszej literaturze współczesnej pisarzy tak oryginalnych, z tak wyraźnym stemplem indywidualnego stylu. Twórczość Białoszewskiego stała się przedmiotem wielu dociekań krytycznych i naukowych. Traktują o niej książki, studia i rozprawy.

Dziś, gdy mówi się o kimś, że mówi Białoszewskim, to znaczy tyle, że odnajduje się w żywej, spontanicznej mowie. On sam unikał zapisu, mówił do magnetofonu.

– Podjął gigantyczny trud przełamania schematu. Znalazł swój sposób, czyli mówienie. Nie pisać, lecz gadać o wojnie, tak jak gadają ludzie zwyczajni – mówiła na antenie Polskiego Radia Maria Janion.

To "ludzkie gadanie" Białoszewski podniósł do rangi wielkiej literatury i dał świadectwo prawdzie w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". Zapis mówienia stał się jego metodą w kolejnych znakomitych książkach.

Białoszewski "obgadał" Powstanie Warszawskie, Warszawę i podwarszawskie miejscowości. Korzystając z plotki, pogłoski, podsłuchanej rozmowy przyswoił nam szumiącą najrozmaitszymi głosami przestrzeń miasta.

Dowiedz się więcej o twórczości i życiu Mirona Białoszewskiego, słuchając audycji z cyklu "Portret pisarza".

mjm/im

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Gajcy – pesymizm w poezji, radość w życiu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 06:00
Powstanie Warszawskie pochłonęło setki tysięcy ofiar, wśród nich był kwiat polskiej młodzieży, elita intelektualna kraju. Podczas powstańczych walk zginął także poeta Tadeusz Gajcy. Miał 22 lata.
rozwiń zwiń