X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Robert Chodasiewicz – polski ojciec argentyńskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 08:00
Był niespokojnym duchem, który gnał od wojny do wojny. Ta pogoń zaprowadziła go aż do Ameryki Południowej, gdzie stał się pionierem wojsk balonowych.
Audio
  • Niezwykłe dzieje płk. Roberta Chodasiewicza z Argentyny - audycja z cyklu "Polacy na szerokim świecie". (PR, 29.09.1963)
Fragment afisza z 1808 roku reklamujący lot balonowy Jordakiego Kuparentki z ulicy Foksal w Warszawie
Fragment afisza z 1808 roku reklamujący lot balonowy Jordakiego Kuparentki z ulicy Foksal w WarszawieFoto: Wikimedia Commons/dp

122 lat temu, 17 sierpnia 1896 zmarł Robert Adolf Chodasiewicz, polski wojskowy i inżynier. Pionier wojsk balonowych i uczestnik konfliktów w Europie i Ameryce.

Posłuchaj audycji o pierwszym lotniku w Argentynie.

W młodości trafił do rosyjskiej szkoły wojskowej. Była to forma represji, jakie spotkały rodzinę Chodasiewicza za udział jego ojca w powstaniu listopadowym. Robert brał udział w wojnie krymskiej po stronie rosyjskiej, lecz w 1855 roku przeszedł na stronę brytyjską.

Po wojnie wyjechał do Anglii, a następnie służył w armii tureckiej. Jako topograf i inżynier uczestniczył m.in. w wytyczaniu turecko-greckiej granicy. Po pięciu latach służby, w 1862 roku wyjechał do USA, gdzie walczył po stronie Unii w wojnie secesyjnej.

- Jako inżyniera, przydzielono Chodasiewicza do sztabu gen. Ulissesa Granta, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, z którym Chodasiewicz serdecznie się zaprzyjaźnił – słyszymy w audycji z cyklu "Polacy na szerokim świecie".

Ledwo skończył walczyć w armii amerykańskiej, porwał go nowy wir wojny. W 1865 roku wyjechał do Argentyny, gdzie w stopniu kapitana inżynierii uczestniczył w wojnie z Paragwajem. To właśnie w trakcie tego konfliktu zasłużył sobie na przydomek ojca argentyńskiego lotnictwa. Chodasiewicz zbudował balon obserwacyjny i 6 lipca 1866 roku dokonał pierwszego w Ameryce Południowej zwiadu lotniczego.

Polski inżynier zakończył służbę w wojsku w 1876 roku. Pracował jednak dalej i z czasem stał się jedną z najbardziej szanowanych postaci w ówczesnej Argentynie. - Organizował argentyńską służbę topograficzną, został dyrektorem kolei – słyszymy w audycji.

Prestiż, jakim cieszył się Robert Chodasiewicz, pozwolił mu wspierać licznych emigrantów z Polski, którzy uciekali przed represjami po powstaniu styczniowym lub szukali lepszych warunków ekonomicznych za oceanem. W 1890 roku Chodasiewicz założył Polskie Towarzystwo Demokratyczne, pierwszą organizację polonijną w Ameryce Południowej.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marzenia Evy Perón się spełniły

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 06:02
- Przyznaję się do mojej jedynej wielkiej ambicji osobistej. Chciałabym, aby imię Evita pozostało w historii mojej ojczyzny - napisała Eva Perón w swej autobiografii "Sens mojego życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guerra sucia - terror w Argentynie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 06:09
Oficjalnie źródła podają, że w latach 1976-1982 w Argentynie zginęło blisko 13 tysięcy osób. Szacunki organizacji humanitarnych sięgają 30 tysięcy ofiar. Zbrodnie junty wojskowej określa się dziś mianem ludobójstwa.
rozwiń zwiń