X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kazimierz Dziewanowski – wrażliwość reportażu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 06:07
- Istnieje pojęcie szkoły reporterskiej "Świata". Mnie to ogromnie dziwi i śmieszy. Ci ludzie są tak różni i operują tak różnym warsztatem, że ujęcie ich wszystkich razem jest nieporozumieniem – stwierdził Dziewanowski.
Audio
  • Rozmowa z Kazimierzem Dziewanowskim w audycji z cyklu "Wspominamy debiuty". (PR, 30.03.1980)
Kazimierz Dziewanowski przygotowuje materiał zdjęciowy do artykułu pt. Adwokat przyrody, o botaniku prof. Władysławie Szaferze, Zakopane 1960.
Kazimierz Dziewanowski przygotowuje materiał zdjęciowy do artykułu pt. Adwokat przyrody, o botaniku prof. Władysławie Szaferze, Zakopane 1960.Foto: PAP/Wiesław Prażuch

20 sierpnia 1998 zmarł Kazimierz Dziewanowski, polski reportażysta i podróżnik.

- Zaletą reportażu jest wielka wrażliwość na rzeczywistość. Ludzi z tego kręgu zawodowego bardzo mocno odbierają sygnały płynące ze społeczeństwa – mówił Kazimierz Dziewanowski w archiwalnej audycji Polskiego Radia.

W czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach w Warszawie. W 1946 roku, mając zaledwie 16 lat, zadebiutował jako dziennikarz na łamach pisma "Młoda Rzeczpospolita". Ukończył anglistykę i prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1955 roku rozpoczął pracę w słynnym wówczas tygodniku "Świat", gdzie swoje kariery zaczynało wielu znakomitych reportażystów, jak chociażby Krzysztof Kąkolewski, Lucjan Wolanowski, czy Andrzej Mularczyk.

- Istnieje pojęcie szkoły reporterskiej "Świata". Mnie to ogromnie dziwi i śmieszy. Ci ludzie są tak różni i operują tak różnym warsztatem, że ujęcie ich wszystkich razem jest nieporozumieniem – stwierdził Dziewanowski.

Kazimierz Dziewanowski zasłynął jako reportażysta zagraniczny. Jeździł i opisywał Bliski i Daleki Wschód. Pisał relacje m.in. z Indii, Bangladeszu, Pakistanu i Japonii. Po latach podkreślał, że każda podróż pozostawiała w nim głęboki ślad i zmieniała sposób myślenia o świecie.

Jednak swoją pracę zaczynał od tematyki krajowej. W latach 1954-1956, okresie niezwykle burzliwym w dziejach Polski, Kazimierz Dziewanowski podróżował po Polsce i na prowincji szukał odbicia wielkich wydarzeń. – Ten reportaż społeczno-obyczajowy, w trakcie którego poznawałem kraj, uczyłem się go, był niezwykle ważny w mojej biografii – mówił dziennikarz.

Posłuchaj archiwalnej audycji, w której Kazimierz Dziewanowski o swoim życiu i twórczości z perspektywy wielu lat.

Czytaj także

Tony Halik – największą przygodą jest życie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 06:07
- Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił – mówił Tony Halik na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucjan Wolanowski - odkrywca nieznanego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 06:01
Był reportażystą z krwi i kości. Odkrywał nieznane w Polsce lądy, patrząc z perspektywy żaby i ptaka. Odbył trzy wyprawy dookoła świata i napisał 25 książek podróżniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wolniewicz - obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 06:07
- Podróże są dla mnie zamianą własnej codzienności na codzienność innych. Świat jest dosyć zbliżony. Ludzie mają podobne kłopoty, bez względu na kontynenty. Miło jest się osobiście o tym przekonać – mówił podróżnik na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń