Historia

Kazimierz Dziewanowski – wrażliwość reportażu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 06:07
- Istnieje pojęcie szkoły reporterskiej "Świata". Mnie to ogromnie dziwi i śmieszy. Ci ludzie są tak różni i operują tak różnym warsztatem, że ujęcie ich wszystkich razem jest nieporozumieniem – stwierdził Dziewanowski.
Audio
  • Rozmowa z Kazimierzem Dziewanowskim w audycji z cyklu "Wspominamy debiuty". (PR, 30.03.1980)
Kazimierz Dziewanowski przygotowuje materiał zdjęciowy do artykułu pt. Adwokat przyrody, o botaniku prof. Władysławie Szaferze, Zakopane 1960.
Kazimierz Dziewanowski przygotowuje materiał zdjęciowy do artykułu pt. Adwokat przyrody, o botaniku prof. Władysławie Szaferze, Zakopane 1960.Foto: PAP/Wiesław Prażuch

20 sierpnia 1998 zmarł Kazimierz Dziewanowski, polski reportażysta i podróżnik.

- Zaletą reportażu jest wielka wrażliwość na rzeczywistość. Ludzi z tego kręgu zawodowego bardzo mocno odbierają sygnały płynące ze społeczeństwa – mówił Kazimierz Dziewanowski w archiwalnej audycji Polskiego Radia.

W czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach w Warszawie. W 1946 roku, mając zaledwie 16 lat, zadebiutował jako dziennikarz na łamach pisma "Młoda Rzeczpospolita". Ukończył anglistykę i prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1955 roku rozpoczął pracę w słynnym wówczas tygodniku "Świat", gdzie swoje kariery zaczynało wielu znakomitych reportażystów, jak chociażby Krzysztof Kąkolewski, Lucjan Wolanowski, czy Andrzej Mularczyk.

- Istnieje pojęcie szkoły reporterskiej "Świata". Mnie to ogromnie dziwi i śmieszy. Ci ludzie są tak różni i operują tak różnym warsztatem, że ujęcie ich wszystkich razem jest nieporozumieniem – stwierdził Dziewanowski.

Kazimierz Dziewanowski zasłynął jako reportażysta zagraniczny. Jeździł i opisywał Bliski i Daleki Wschód. Pisał relacje m.in. z Indii, Bangladeszu, Pakistanu i Japonii. Po latach podkreślał, że każda podróż pozostawiała w nim głęboki ślad i zmieniała sposób myślenia o świecie.

Jednak swoją pracę zaczynał od tematyki krajowej. W latach 1954-1956, okresie niezwykle burzliwym w dziejach Polski, Kazimierz Dziewanowski podróżował po Polsce i na prowincji szukał odbicia wielkich wydarzeń. – Ten reportaż społeczno-obyczajowy, w trakcie którego poznawałem kraj, uczyłem się go, był niezwykle ważny w mojej biografii – mówił dziennikarz.

Posłuchaj archiwalnej audycji, w której Kazimierz Dziewanowski o swoim życiu i twórczości z perspektywy wielu lat.

Czytaj także

Tony Halik – największą przygodą jest życie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 05:45
- Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił – mówił Tony Halik na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucjan Wolanowski - odkrywca nieznanego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 06:01
Był reportażystą z krwi i kości. Odkrywał nieznane w Polsce lądy, patrząc z perspektywy żaby i ptaka. Odbył trzy wyprawy dookoła świata i napisał 25 książek podróżniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wolniewicz - obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 06:07
- Podróże są dla mnie zamianą własnej codzienności na codzienność innych. Świat jest dosyć zbliżony. Ludzie mają podobne kłopoty, bez względu na kontynenty. Miło jest się osobiście o tym przekonać – mówił podróżnik na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń