X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ryszard III York - krwawa gra o tron

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:00
Historia tego okrutnego władcy zainspirowała Williama Szekspira do napisania jednego ze swoich najsłynniejszych dramatów i prawdopodobnie George'a R.R. Martina do stworzenia niezwykle popularnej "Gry o tron".
Audio
  • Ryszard III był tematem rozmowy prof. Pawła Wieczorkiewicza z prof. Markiem Urbańskim w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 2003)
Ryszard III York, król Anglii
Ryszard III York, król AngliiFoto: Wikimedia Commons/dp

22 sierpnia 1485 roku miała miejsce bitwa pod Bosworth, kończąca Wojnę Dwóch Róż. Poległ w niej okryty złą sławą król Ryszard III.

Ryszard pochodził z dynastii Yorków. Jego rodzina przejęła władzę w Anglii w wyniku buntu przeciwko panującym Lancasterom. Gra o angielską koronę między tymi dwiema rodzinami nazywana była Wojną Dwóch Róż: Lancasterowie mieli w herbie różę czerwoną, zaś Yorkowie – białą. Trwający trzydzieści lat konflikt doprowadził do wymarcia osiemdziesięciu procent angielskich rodów szlacheckich. Tron przechodził z rąk do rąk. W końcu zasiadł na nim starszy brat Ryszarda, Edward IV. Jego panowanie nie należało do spokojnych, krajem nadal targała wojna domowa.

Po śmierci brata, Ryszard został Lordem Protektorem i regentem królestwa, miał sprawować władzę w imieniu małoletniego bratanka Edwarda V. Zdobycie tej pozycji nie obyło się bez krwawej rozprawy z możnymi konkurentami. Wkrótce ta funkcja okazała się dla niego niewystarczająca. Przekonał parlament o swoim prawie do tronu i pozbawił bratanka korony. Po osadzonym w twierdzy Tower Edwardzie V wkrótce słuch zaginął…

- Wymordował bratanków, stryja i kilkadziesiąt innych osób, ale to były reguły walki politycznej w owym czasie. Nie różnił się od swoich przeciwników - wyjaśniał prof. Marek Urbański.

Posłuchaj audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia".

Choć panował w trudnej dobie wojny domowej, Ryszard III był sprawnym administratorem. Historię piszą jednak zwycięzcy. Tymi okazali się stronnicy Lancasterów, buntownicy pod wodzą Henryka Tudora. To on pokonał Ryszarda III pod Bosworth, został nowym królem Anglii i pierwszym władcą z nowej dynastii.

William Szekspir, który wybrał Ryszarda na tytułowego bohatera jednego ze swoich dramatów i uwiecznił Ryszarda III jako bezwzględne monstrum. Nie należy zapominać, że najsłynniejszy dramatopisarz w dziejach był uzależniony od dworu Elżbiety I, królowej z dynastii Tudorów.

bm

Zobacz więcej na temat: Anglia HISTORIA średniowiecze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 06:00
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Azincourt. Mentalna porażka Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:00
- Rycerstwo francuskie nie potrafiło zrozumieć, że dawno minęły czasy, gdy jego pojedyncza szarża mogła przynieść zwycięstwo w bitwie - skomentował jedno z najkrwawszych wydarzeń wojny stuletniej prof. Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna stuletnia – rywalizacja angielsko-francuska

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 06:07
Współczesna narracja o wojnie stuletnie została całkowicie zdominowana przez narrację anglosaską. Według niej wojna stuletnia to pasmo wielkich zwycięstw Anglii i ciągłe klęski Francji. Skoro jednak było tak dobrze, to dlaczego konflikt trwał przeszło sto lat?
rozwiń zwiń