X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Irena Kosmowska - poświęciła się wsi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 08:00
21 sierpnia 1945 zmarła Irena Kosmowska, jedna z czołowych działaczek ruchu ludowego przed II wojną światową, posłanka na Sejm.
Audio
  • Audycja Doroty Truszczak z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru" poświęcona Irenie Kosmowskiej. (PR, 23.08.2015)
Irena Kosmowska
Irena KosmowskaFoto: Wikimedia Commons/dp

Jak na działaczkę ruchu ludowego, miała nietypowe pochodzenie. Urodziła się w Warszawie, 20 grudnia 1879 w rodzinie inteligenckiej.  Wpływ wybór drogi życiowej miała Kosmowskiej miała prawdopodobnie szkoła, do której uczęszczała, a która wpajała uczennicom ideę pracy u podstaw.

- Każda z dziewcząt kończących szkołę składała ślubowanie, że w swoim życiu będzie pracowała dla ludu i że w każdym roku nauczy przynajmniej 10 osób pisać i czytać – mówił dr hab. Arkadiusz Indraszczyk w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru".

W młodości straciła ukochanego, który zginął w tragicznym wypadku. Do końca życia nie związała się już z nikim. W pełni poświęciła się działalności społeczno-politycznej na rzecz wsi. Rozpoczynała ją ucząc języka polskiego dzieci na etapie wczesnoszkolnym. Należy pamiętać, że ta działalność przypadała na czasy intensywnej rusyfikacji.

Po wyjeździe do Lwowa, gdzie była wolnym słuchaczem tamtejszego uniwersytetu, Kosmowska zacieśniła kontakty z działaczami ruchu ludowego. Tam poznała też Józefa Piłsudskiego. Była pod wielkim wrażeniem przyszłego Marszałka. Zaangażowała się w ruch niepodległościowy, była działaczką Polskiej Organizacji Wojskowej.

Rok po odzyskaniu niepodległości została posłanką. Po zamachu majowym w 1926 roku stała się zagorzałą przeciwniczką Piłsudskiego. W 1930 roku została aresztowana za wystąpienie przeciwko Marszałkowi – nazwała go szaleńcem. W latach 30. XX wieku redagowała czasopismo "Zielony Sztandar".

Była aktywną parlamentarzystką, która cieszyła się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Posłuchaj o jej działalności politycznej w audycji Doroty Truszczak.

Po klęsce wrześniowej w 1939 roku zaangażowała się w działalność konspiracyjnego ruchu ludowego. Została aresztowana przez gestapo w 1942 roku. Początkowo przetrzymywano ją na Pawiaku, a następnie w Berlinie, gdzie zmarła.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak