X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Guillaume Apollinaire – poeta rozdarty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 06:04
Toczył wewnętrzny spór między tradycją a nowatorstwem. Doceniał nowe osiągnięcia, a jednocześnie zapowiadał nadejście epoki okrucieństwa i cierpienia. Poezja Appolinaire’a jest najpełniejszym wyrazem przełomu epok. 
Audio
  • Guillaume Apollinaire, audycja z cyklu "Szkic do portretu". (PR, 29.06.1977)
Guillaume Apollinaire ze swoją żoną Jacqueline w ich mieszkaniu, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Guillaume Apollinaire ze swoją żoną Jacqueline w ich mieszkaniu, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

26 sierpnia 1880 urodził się Guillaume Apollinaire, francuski poeta polskiego pochodzenia.

Czołowy obrońca i głosiciel kubizmu, a następnie surrealizmu. Rozpoczął nową orientację w poezji francuskiej. Wywarł tez głęboki wpływ na twórczość polskich poetów.

Posłuchaj audycji z cyklu "Szkic do portretu"

Appolinaire, przyjaźniąc się z Picassem i Légerem, wytoczył nowe drogi sztuce. Publikował recenzje filmowe, wygłaszał odczyty, pisał wstępy do wystaw, a jego poezja wyrażała nowe doświadczenia języka i wyobraźni.

Stał się znany i ceniony. Jako pierwszy poniechał zasad interpunkcji, wyswobadzając tok liryczny utworu. Łamał składnię i wprowadzał wyrażenia gwarowe.

W życiu i twórczości poety widać wyraźną dwoistość. Z jednej strony optymizm intelektualny urok słowa, humor wyobraźni, wrażliwość na sztukę, a z drugiej strony melancholia, obsesyjne obrazy uwiędłych liści i kwiatów i poczucie kresu epoki, w której się narodził.

Appolinaire bronił się przeciw owemu smutkowi przemijania, chwaląc umysł ludzki, wynalazczość i dynamiczność działania. Był zachwycony nowymi wynalazkami – filmem, samochodem, samolotem. Równocześnie też przepowiadał nadejście epoki okrucieństwa i cierpienia.

Mimo, że cenił tradycję, nie stronił od poszukiwań. Był przecież głównym animatorem awangardy. Nasilenie tych sprzeczności w cyklu "Alkohole" w 1913 roku, a potem w "Kaligramach" spowodowało, że poezja Appolinaire’a jest najpełniejszym wyrazem przełomu epok.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń