Historia

Luciano Pavarotti – przybliżył operę milionom

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 05:40
– Stworzył kreacje, które przeszły do historii sztuki operowej – mówił Bogusław Kaczyński, gość audycji.
Luciano Pavarotti w 2003 roku podczas koncertu w Petersburgu
Luciano Pavarotti w 2003 roku podczas koncertu w PetersburguFoto: Wikipedia Commons/CC BY 4.0/Kremlin.ru

6 września 2007 zmarł włoski śpiewak operowy Luciano Pavarotti.

Posłuchaj
04:05 wspomnienie o luciano pavarottim___ds157_tr_3-3_9942653136f5fec[00].mp3 Wspomnienie o Luciano Pavarottim - audycja Wiesława Molaka z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 6.09.2007) 

Jeden z najsłynniejszych tenorów świata, najwybitniejszy przedstawiciel swojego pokolenia i symbol sztuki operowej XX wieku debiutował w 1961 roku, jako w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego. Wkrótce trafił na deski czołowych teatrów operowych świata.

W 1963 roku po raz pierwszy wystąpił w Covent Garden w Londynie, dwa lata później w mediolańskiej La Scali, a w 1968 roku w Metropolitan Opera na nowojorskim Broadwayu.

Pavarotti dysponował mocnym głosem, o rozległej skali. – Stworzył kreacje, które przeszły do historii sztuki operowej. Wielki z pozoru człowiek śpiewał bardzo serdecznym, pięknym i świetnie wyszkolonym głosem – mówił na antenie Polskiego Radia krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Do jego repertuaru należały partie tenorowe m.in. w "Napoju miłosnym" i "Córce pułku" Gaetano Donizettiego, czy "Rigoletcie" i "Aidzie" Giuseppe Verdiego.

Król opery miał miliony wielbicieli na całym świecie. Przybliżył operę zwykłym ludziom występując razem z gwiazdami muzyki popularnej na placach publicznych, w parkach i na stadionach. Śpiewał dla tłumów, a nie tylko dla garstki zebranej w teatrach operowych. Razem z Plácido Domingo i José Carrerasem zapoczątkował słynne koncerty "Trzech tenorów", które odbywały się chociażby na stadionie Wembley, pod Wieżą Eiffla czy w Central Parku.

- Przykładem był dla niego Polak, który zburzył mit śpiewaka operowego i śpiewał na dachu samochodu modne wtedy piosenki – mówił gość audycji.

Kto taki? Dowiedz się, słuchając audycji z cyklu "Sygnały dnia".

Czytaj także

Caravaggio – malarz awanturnik, który inspirował

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:40
"Zginiesz marnie, jak marnie żyłeś" – mawiał, kreując czarną legendę Caravaggia inny malarz Giovanni Baglione. Jaki był naprawdę Caravaggio?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonio Salieri – w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 05:40
Na łożu śmierci Antonio Salieri przyznaje się do zabicia Amadeusza Mozarta – taką linię narracyjną przyjmuje genialny film Miloša Formana "Amadeusz". Czeski reżyser odwołał się do dramatu Puszkina i plotki, która w opinii niektórych historyków jest prawdą. Jedno jest pewne: Salieri miał czego zazdrościć Mozartowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek Józef Haydn - eksperymentujący klasyk

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 05:40
- Haydn myślał kwartetem i orkiestrą. Jest największym w historii twórcą kwartetu smyczkowego i największym twórcą symfonii – słyszymy w audycji Bohdana Pocieja z cyklu "Dzieje muzyki w dźwięku". 
rozwiń zwiń