Historia

Bułgaria w 1885 roku – niepodległa, a jednak okupowana

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 06:00
- Popularna karykatura w tamtych latach ukazywała Bułgara stojącego przed chatą podpalaną przez Turka, z której Kozak wynosi wypchane wory. Bułgar wygraża mu pięścią: "Niech no ktoś jeszcze próbuje mnie wyzwolić!" - mówił dr Zbigniew Klejn na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Krajobraz po wyzwoleniu - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 5.05.2000)
Alegoryczny obraz Księstwa Bułgarii (w środku) połączonego z Rumelią Wschodnią (po prawej).
Alegoryczny obraz Księstwa Bułgarii (w środku) połączonego z Rumelią Wschodnią (po prawej).Foto: Wikimedia Commons/dp

6 czerwca 1885 doszło do zajęcia tureckiej Romelii Wschodniej przez wojska bułgarskie. Dzień ten, obchodzony dziś w Bułgarii jako Dzień Zjednoczenia, był finałem kształtowania się bułgarskich granic po odzyskaniu niepodległości. Nie oznaczał jednak końca rosyjskiej okupacji.

W 1878 roku zakończyła się wojna rosyjsko-turecka. Kończący konflikt traktat w San Stefano nadawał niepodległość Bułgarii, wykrojonej z ziem należących dotychczas do Turcji.

W pierwotnym kształcie, ugoda zakładała powstanie Wielkiej Bułgarii, zajmującej niemal całą Macedonię, skrawki Albanii oraz Tracji Egejskiej. Przez dwa lata na terenach państwa miały stacjonować wojska rosyjskie, co tak naprawdę oznaczało okupację.

- Traktat pokojowy w San Stefano wyznaczył Bułgarom ich narodowe ambicje - dążenie do realizacji wizji Wielkiej Bułgarii stanie się odtąd ich narodowym zadaniem - podkreślał dr Zbigniew Klejn w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowały mniejszości narodowe, co istotniejsze – nie chciały się na nie zgodzić mocarstwa zachodnie, obawiające się wzrostu potęgi Rosji. Kilka miesięcy po układzie w San Stefano Wielka Bułgaria została podzielana. Zachodnia część (macedońska) przypadła Turcji. Południowa część – odtąd nazywana Rumelią Wschodnią – również była zależna od Stambułu. Północna część zachowała niepodległość, lecz de facto znajdowała się pod rosyjską okupacją. Symbolem podległości Bułgarii wobec Rosji stał się Aleksander I Battenberg, pierwszy książę Bułgarii, który początkowo był wiernym strażnikiem interesów cara w kraju.

Z czasem jednak pod wpływem niezadowolenia społecznego z samowoli Rosjan, książę Aleksander zaczął sprzeciwiać się swoim protektorom. Rozbudzone wizją Wielkiej Bułgarii ambicje narodu, działalność księcia i przebudzenie narodowe w Romelii doprowadziły do zjednoczenia Bułgarii w 1885 roku. 

Posłuchaj audycji o kształtowaniu się granic Bułgarii po odzyskaniu niepodległości.

bm

 


 

Zobacz więcej na temat: Bułgaria HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Powstanie kwietniowe - Bułgaria występuje przeciwko Osmanom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 06:00
- Cały świat oburzyły okrucieństwa towarzyszące tłumieniu powstania - mówił na antenie Polskiego Radia dr Zbigniew Klejn. Dzięki krwi przelanej przez uczestników zrywu, Bułgaria wkrótce odzyskała niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander I Battenberg - pierwszy książę Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 06:00
29 kwietnia 1879 Aleksander I Battenberg został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na pierwszego władcę niepodległej Bułgarii.
rozwiń zwiń