X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zygmunt Kaczkowski – realistyczny romantyk

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 05:50
- Powieści historyczne Kaczkowskiego łączy autentyzm pamiętników Jana Chryzostoma Paska i awanturniczość powieści Alexandre Dumas – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Stanisław Dubisz.
Audio
  • Zygmunt Kaczkowski - audycja Wiesławy Zychowicz. (PR, 18.06.1977)
Zygmunt Kaczkowski
Zygmunt KaczkowskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

7 września 1896 zmarł Zygmunt Kaczkowski, polski pisarz, poeta i działacz niepodległościowy.

Pisarz dzisiaj zapomniany, pozostający w cieniu Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Henryka Sienkiewicza, którzy zdominowali gatunek powieści historycznej. Tymczasem Zygmunt Kaczkowski był jednym z najwybitniejszych prozaików swoich czasów.

Żył i tworzył w dwóch epokach. Romantyzmu i pozytywizmu. Z początku poeta, później przede wszystkim prozaik i publicysta. Publikował w kraju i na emigracji. Mocno związany z Małopolską, o której traktuje większość jego utworów.

Zygmunt Kaczkowski urodził się w 1825 roku w rodzinie ziemiańskiej. Odebrał wykształcenie humanistyczne na Uniwersytecie Lwowskim, Wiedeńskim i Lipskim. Do Polski powrócił 1845 roku, w czasie, gdy przez Europę przetaczały się gwałtowne ruchy rewolucyjne.

Kaczkowski w 1846 roku brał udział w powstaniu krakowskim. Szybki i tragiczny koniec zrywu sprawił, że pisarz kilka lat spędził w więzieniu. Z tego okresu pochodzi zbiór jego poezji, wydany pod tytułem "Pieśni z otchłani". – Łatwo w nim zauważyć wszystkie cechy poezji romantycznej, z wezwaniem do walki narodowowyzwoleńczej na czele – mówił na antenie Polskiego Radia językoznawca prof. Stanisław Dubisz.

Przełom w poglądach ideologicznych Kaczkowskiego dokonuje się na początku lat pięćdziesiątych XIX wieku. Odwraca się od haseł romantycznych i porzuca poezję. Zaczyna pisać powieści współczesne i historyczne.

Apogeum twórczości pisarza to opowieści historyczne dotyczące XVII i XVIII wieku. "Bitwa o chorążankę", "Murdelio" i cykl nowel "Ostatni z Nieczujów". Charakterystyczną cechą tych książek, wpisujących się w typ gawędy szlacheckiej, jest realizm i krytycyzm w stosunku do przedstawicieli szlachty. Kaczkowski doskonale potrafił wykorzystać źródła historyczne, dzięki czemu jego powieści są mocno osadzone w realiach epoki.

- Powieści historyczne Kaczkowskiego łączy autentyzm pamiętników Jana Chryzostoma Paska i awanturniczość powieści Alexandre Dumas – podkreślał prof. Dubisz.

Dowiedz się więcej o życiu i twórczości Zygmunta Kaczkowskiego słuchając audycji Wiesławy Zychowicz.  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 07:50
5 maja 1846 roku przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Polski noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Do dziś jego książki obecne są w kanonie lektur szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwan Franko – przeciw uciskowi ludu Galicji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 06:05
Jego pisarstwo było głosem buntu literata-humanisty przeciwko feudalnemu ustrojowi Galicji. Miał na celu obronę interesów klasy robotniczej i ludu wiejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Rittner - między Wiedniem a Lwowem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 06:09
- Był rozdarty między dwie kultury. Dla Niemców był zanadto słowiański i liryczny. Natomiast dla polskiego pokolenia niepodległości za mało narodowy – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Kruczyński.
rozwiń zwiń