X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pokój w Nystad - koniec wojny północnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 06:03
– Prusy na tej wojnie, mimo skromnego w niej udziału, zyskały najwięcej – mówił na antenie Polskiego Radia dr Krzysztof Bauer.
Audio
  • Pokój w Nystad - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 30.05.2000)
Car Piotr I pod Połtawą 1709
Car Piotr I pod Połtawą 1709Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

10 września 1721 Rosja i Szwecja zawarły pokój w Nystad kończący III wojnę północną.

Wojna o panowanie w rejonie Morza Bałtyckiego trwała blisko dwadzieścia jeden lat. Przeciwko Szwecji stanęła koalicja Rosji, Danii i Saksonii, a król August II Mocny wplątał w tą wojnę także Polskę.

W 1721 roku po przypadkowej śmierci króla Szwecji Karola XII pojawiał się możliwość zakończenia wojny. Zgodnie z ustaleniami traktatu Rosja otrzymała Inflanty, Estonię i Ingrię, w zamian zwracając Szwecji zajętą część Finlandii. Jednocześnie August II został przez Szwecję uznany za prawmonocnego króla Polski.

Traktat w Nystad i jego postanowienia źle wróżyły Rzeczpospolitej. Okrzepła i wzmocniła się rosyjska potęga na wschodzie, a od północnego-zachodu zaczęła zagrażać polskiej państwowości utuczona świeżymi zdobyczami monarchia pruska. – Prusy na tej wojnie, mimo skromnego w niej udziału, zyskały najwięcej – mówił na antenie Polskiego Radia dr Krzysztof Bauer.

O przebiegu wojny północnej dowiedz się więcej, słuchając audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm niemy – próba reformy Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 09:30
-Uchwały Sejmu nazwanego niemym, miały dopiero zapoczątkować dzieło reformy wewnętrznej w Polsce, ale na nich się nieomal wyczerpało – pisał Jacek Staszewski w książce "Polska na przestrzeni wieków".
rozwiń zwiń