Historia

Pokój w Nystad - koniec wojny północnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 06:03
– Prusy na tej wojnie, mimo skromnego w niej udziału, zyskały najwięcej – mówił na antenie Polskiego Radia dr Krzysztof Bauer.
Audio
  • Pokój w Nystad - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 30.05.2000)
Car Piotr I pod Połtawą 1709
Car Piotr I pod Połtawą 1709Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

10 września 1721 Rosja i Szwecja zawarły pokój w Nystad kończący III wojnę północną.

Wojna o panowanie w rejonie Morza Bałtyckiego trwała blisko dwadzieścia jeden lat. Przeciwko Szwecji stanęła koalicja Rosji, Danii i Saksonii, a król August II Mocny wplątał w tą wojnę także Polskę.

W 1721 roku po przypadkowej śmierci króla Szwecji Karola XII pojawiał się możliwość zakończenia wojny. Zgodnie z ustaleniami traktatu Rosja otrzymała Inflanty, Estonię i Ingrię, w zamian zwracając Szwecji zajętą część Finlandii. Jednocześnie August II został przez Szwecję uznany za prawmonocnego króla Polski.

Traktat w Nystad i jego postanowienia źle wróżyły Rzeczpospolitej. Okrzepła i wzmocniła się rosyjska potęga na wschodzie, a od północnego-zachodu zaczęła zagrażać polskiej państwowości utuczona świeżymi zdobyczami monarchia pruska. – Prusy na tej wojnie, mimo skromnego w niej udziału, zyskały najwięcej – mówił na antenie Polskiego Radia dr Krzysztof Bauer.

O przebiegu wojny północnej dowiedz się więcej, słuchając audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm

Czytaj także

Sejm niemy próbą reformy Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:30
- Uchwały Sejmu nazwanego niemym, miały dopiero zapoczątkować dzieło reformy wewnętrznej w Polsce, ale na nich się nieomal wyczerpało – pisał Jacek Staszewski w książce "Polska na przestrzeni wieków".
rozwiń zwiń