X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Sergiusz Piasecki – żywot człowieka rozbrojonego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:04
Życie Sergiusza Piaseckiego to gotowy scenariusz na film. Agent polskiego wywiadu, skazany na karę długoletniego więzienia za rozbój, wyszedł z więzienia jako znany literat.
Audio
  • Sergiusz Piasecki - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 27.05.2015)
Sergiusz Piasecki
Sergiusz PiaseckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

12 września 1964 zmarł Sergiusz Piasecki, polski pisarz, publicysta, oficer wywiadu i żołnierz Armii Krajowej. Jednocześnie przemytnik i kryminalista.

Sergiusz Piasecki, urodzony w 1901 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, od młodzieńczych lat był związany z tamtejszym półświatkiem. Przemytnik i handlarz narkotykami brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu okazał się bardzo skutecznym agentem polskiego wywiadu na Kresach.

- Pracował na terenie Rosji Sowieckiej. Przechodził nielegalnie granicę, werbował agentów, zbierał informacje – mówił na antenie Polskiego Radia dziennikarz Andrzej Poczobut.

W trakcie tej służby poznał Antoniego Niewiarowicza, który pełnił funkcję jego kuriera. Po zakończeniu służby razem wpadli na szalony pomysł, aby jechać do Moskwy i odnaleźć rzekomo ukryte tam brylanty. Informację posiadali jeszcze z czasów wywiadu. Śmiały plan nigdy jednak nie doszedł do skutku.

W 1926 roku Sergiusz Piasecki za dwa napady z bronią w ręku został skazany na karę śmierci, ostatecznie zamienioną, dzięki wstawiennictwu wywiadu, na 15 lat ciężkiego więzienia.

W więzieniu Piasecki zaczął pisać. Okazało się, że ma niezwykły talent literacki. Za kratami napisał swoją najsłynniejszą powieść "Kochanka wielkiej niedźwiedzicy". Spisał również wspomnienia z lat spędzonych w wywiadzie.

Na wolność wyszedł w 1937 roku jako znany literat. Pomogła interwencja Melchiora Wańkowicza, z którym korespondował przez cały czas pobytu w więzieniu.

Gdy po dwóch latach wybuchła II wojna światowa Sergiusz Piasecki dołączył do Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, gdzie działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Był kierownikiem egzekutywy. Wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach państwa polskiego.

Po wojnie był poszukiwany przez sowieckie służby specjalne. Musiał uciekać z kraju. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1964 roku.

Dowiedz się więcej o postaci Sergiusza Piaseckiego, słuchając audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak