Historia

Sergiusz Piasecki – żywot człowieka rozbrojonego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 06:04
Życie Sergiusza Piaseckiego to gotowy scenariusz na film. Agent polskiego wywiadu, skazany na karę długoletniego więzienia za rozbój, wyszedł z więzienia jako znany literat.
Audio
  • Sergiusz Piasecki - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 27.05.2015)
Sergiusz Piasecki
Sergiusz PiaseckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

12 września 1964 zmarł Sergiusz Piasecki, polski pisarz, publicysta, oficer wywiadu i żołnierz Armii Krajowej. Jednocześnie przemytnik i kryminalista.

Sergiusz Piasecki, urodzony w 1901 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, od młodzieńczych lat był związany z tamtejszym półświatkiem. Przemytnik i handlarz narkotykami brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu okazał się bardzo skutecznym agentem polskiego wywiadu na Kresach.

- Pracował na terenie Rosji Sowieckiej. Przechodził nielegalnie granicę, werbował agentów, zbierał informacje – mówił na antenie Polskiego Radia dziennikarz Andrzej Poczobut.

W trakcie tej służby poznał Antoniego Niewiarowicza, który pełnił rolę jego kuriera. Po zakończeniu służby razem wpadli na szalony pomysł, aby jechać do Moskwy i odnaleźć rzekomo ukryte tam brylanty. Informację posiadali jeszcze z czasów wywiadu. Śmiały plan nigdy jednak nie doszedł do skutku.

W 1926 roku Sergiusz Piasecki za dwa napady z bronią w ręku został skazany na karę śmierci, ostatecznie zamienioną, dzięki wstawiennictwu wywiadu, na 15 lat ciężkiego więzienia.

W więzieniu Piasecki zaczął pisać. Okazało się, że ma niezwykły talent literacki. Za kratami napisał swoją najsłynniejszą powieść "Kochanka wielkiej niedźwiedzicy". Spisał również wspomnienia z lat spędzonych w wywiadzie.

Na wolność wyszedł w 1937 roku jako znany literat. Pomogła interwencja Melchiora Wańkowicza, z którym korespondował przez cały czas pobytu w więzieniu.

Gdy po dwóch latach wybuchła II wojna światowa Sergiusz Piasecki dołączył do Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, gdzie działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Był kierownikiem egzekutywy. Wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach państwa polskiego.

Po wojnie był poszukiwany przez sowieckie służby specjalne. Musiał uciekać z kraju. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1964 roku.

Dowiedz się więcej o postaci Sergiusza Piaseckiego słuchając audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń