X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Plymouth - kalwińska teokracja

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 06:04
Plymouth stało się symbolem amerykańskiego życia. Legenda ojców Pielgrzymów stała się początkiem rozwoju amerykańskiej cywilizacji.
Audio
  • Początki osadnictwa w Stanach Zjednoczonych - audycja z cyklu "Fotoplastikon". (PR, 01.07.1976)
Mayflower w Plymouth Harbor  obraz Williama Halsalla
"Mayflower" w Plymouth Harbor – obraz Williama HalsallaFoto: Wikimedia Commons/dp

16 września 1620 tzw. pielgrzymi wypłynęli na statku "Mayflower" z Plymouth w Anglii do Ameryki Północnej.

Była to niewielka sekta religijna, jedna z najradykalniejszych grup purytańskich, która przeciwstawiała się absolutnej władzy kościelnej i prześladowaniom religijnym, jakie panowały w Anglii za rządów króla Jakuba I.

Purytanie w obawie przed represjami, przez Holandię, ruszyli w poszukiwaniu bezpiecznej przystani w kierunku nieznanych jeszcze terenów Ameryki Północnej. Dzięki kredytom udzielonym przez Kompanię Wirgińską i możnych kupców londyńskich udało się zorganizować ekspedycję.

Plymouth "1620"

Z angielskiego portu Plymouth 16 września 1620 wypłynęły 102 osoby. Wyczerpująca, trwająca ponad sześć tygodni podróż, zakończyła się daleko na północ od miejsca, gdzie zamierzano się osiedlić. Bezludne i mroźne wybrzeże, nazwane później Nową Anglią, stało się nowym domem wygnańców.

41 dorosłych mężczyzn, przeważnie ojców rodzin, których nazywano odtąd Ojcami Pielgrzymami, ustaliło zasady przyszłego współżycia na nowej ziemi. O ciężkich początkach osady Plymouth przypomina wyryta na skale data "1620", dziś jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta.

Osadnikom udało się przetrwać dzięki ciężkiej, karnej pracy i przyjaznym stosunkom z miejscowymi Indianami. Nie tylko musieli zapewnić sobie przyszły byt, ale też spłacić dług u londyńskich akcjonariuszy. Po przeżyciu pierwszego roku na amerykańskiej ziemi ustanowili Święto Dziękczynienia, obchodzone dzisiaj w Stanach Zjednoczonych w ostatni czwartek listopada.

Wkrótce dzięki nieograniczonym przestrzeniom ziemi, handlowi futrami, drewnem i rybołówstwu udało się stworzyć prężnie rozwijającą się i bogacącą się społeczność.

Plymouth stało się symbolem amerykańskiego życia. Legenda ojców Pielgrzymów stała się początkiem rozwoju amerykańskiej cywilizacji.

Teokracja

Piękna legenda pomija jednak inny aspekt życia religijnych wygnańców. Purytanie, sami niegdyś prześladowani, wprowadzili surowe zasady w tworzonej przez siebie społeczności. Obowiązywały wysokie kary za najmniejsze wykroczenia, system donosicielstwa i brak poszanowania życia prywatnego. Praw wyborczych byli pozbawieni wszyscy nie będący purytanami. Z drugiej strony podlegali ustawom uchwalanym przez purytańskie zgromadzenia samorządowo-kościelne.

Tym samym pielgrzymi sami uciekając przed uciskiem, represjami stworzyli równie bezwzględne społeczeństwo, będące zaprzeczeniem przypisywanym im zasad wolności, tolerancji i demokracji.

Nowa Anglia

Wkrótce kolonia zaczęła się rozrastać. Z Wielkiej Brytanii przybywali kolejni osadnicy, a wokół zaczęły powstawać kolejne osady. To skłoniło wielu, sprzeciwiających się kalwińskiej teokracji, do poszukiwania alternatywnych miejsc zamieszkania.

Tak w ciągu kolejnych lat powstał pas angielskich kolonii, rozciągający się od Connecticut po Maine. Choć różnorodne, wszystkie powstały na bazie buntu przeciwko absolutnej monarchii Karola I.

Teren ten nazwano Nową Anglią i stał się podstawą historyczną dla późniejszego rozwoju Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj o losach pierwszych osadników w Ameryce Północnej w audycji z cyklu "Fotoplastikin".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jamestown - Smith, Pocahontas i … Polacy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 06:03
20 grudnia 1606 trzy angielskie statki z osadnikami wypłynęły w stronę Nowego Świata. Pół roku później, w Wirginii, rozpoczęły żeglugę w górę rzeki James. Ta ekspedycja zaowocowała założeniem pierwszej stałej osady w Ameryce Północnej - Jamestown.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 06:05
2 czerwca 1924 roku prezydent Calvin Coolidge podpisał Indian Citizenship Act, przyznając tym samym obywatelstwo wszystkim Indianom urodzonym w USA. Relacje między rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej, a władzami Stanów Zjednoczonych nie zawsze układały się tak pomyślnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Little Bighorn – ostatnia wielka bitwa Indian

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 06:05
Zwycięstwo rdzennych mieszkańców Ameryki nad siłami płk. George'a Custera  było łabędzim śpiewem ery indiańskich wojowników panujących nad Wielkimi Równinami. Nic już nie mogło zatrzymać podboju Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponura zagadka wyspy Roanoke

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 01:01
Przez wieki tajemniczą historię osadników z wyspy Roanoke opowiadano w angielskich domach. Mroczna legenda o "straconej kolonii" straszyła dzieci i rozpalała wyobraźnię dorosłych.
rozwiń zwiń