X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Klementyna Hoffmanowa – pierwsza kobieta niezależna

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 05:45
- Z wrodzonym sobie darem wrodzonego wdzięku umiała w obieg puścić najnowsze swej epoki wyobrażenia pod osłoną najstarożytniejszych zasad – tak o Klementynie Hoffmanowej pisała Narcyza Żmichowska.
Audio
  • Klementyna Hoffmanowa - audycja Anny Burzyńskiej z cyklu "Kobiety różnych epok". (PR, 24.09.1980)
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
Klementyna z Tańskich HoffmanowaFoto: Wikimedia Commons/dp

221 lat temu, w 1798 roku urodziła się Klementyna Hoffmanowa, polska pisarka, która swoją działalnością przyczyniła się do zmiany poglądów na rolę kobiety w społeczeństwie i ich wychowanie.

Sama wychowana w kulcie cudzoziemszczyzny, postanowiła nadać kształceniu charakter narodowy i patriotyczny. Już pierwsze dzieło przyniosło jej uznanie i rozgłos. Pomimo, że program w nim zawarty ograniczał się do popularyzowania tradycyjnych obowiązków kobiety jako matki i żony.

Nowością w następnych utworach był postulat kształcenia i przygotowania kobiet do pracy zarobkowej. Miał to być pierwszy krok do usamodzielnienia się.

W 1824 roku Klementyna Hoffmanowa zaczęła wydawać pismo periodyczne dla dzieci. "Rozrywki dla dzieci" zawierały życiorysy sławnych Polaków, opowiadania historyczne i geograficzne, powiastki i anegdoty z życia dzieci oraz wypisy z dzieł wybitnych pisarzy. Żadne z pism literackiej treści z tego okresu nie cieszyło się większym powodzeniem. Żadne też nie wywarło głębszego wpływu na młode pokolenie.

W tym czasie Hoffmanowa prowadziła też działalność oświatowa. Była inspektorką i wizytatorką pensji żeńskich, a także wykładowczynią nauki obyczajowej. Jednak nie bez trudności torowała sobie drogę w życiu społecznym i naukowym. Obalenie obowiązujących konwenansów nie było sprawą łatwą. Najlepszym przykładem było odrzucenie kandydatury Klementyny Hoffmanowej do członkostwa w Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Pisarka przerwała swoją działalność literacką w czasie powstania listopadowego. Stworzyła Związek Dobroczynności Patriotycznej, organizowała Towarzystwo Opieki Rannych i pracowała w lazaretach wojskowych.

Po upadku powstania wyjechała do Francji, gdzie zmarła w 1845 roku. W naszej pamięci pozostała jako pierwsza kobieta niezależna. Żyjąca z pióra inicjatorka literatury dziecięcej i wychowawczyni, która cel wyznaczony sobie osiągnęła. Posłuchaj audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Słowacki – urodził się poetą, a zmarł prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:07
– On chciał być przewodnikiem, chciał być akceptowany, rozumiany, dostrzeżony – mówił o Juliuszu Słowackim historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski. – Stąd też ta jego ogromna pracowitość, która przekuła się w obfitość dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Perzyński – krytyk mieszczańskiej moralności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 06:04
21 października 1930 zmarł Włodzimierz Perzyński, nowelista, powieściopisarz i tłumacz okresu Młodej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordzista pióra, który został szpiegiem. 205 lat temu urodził się Józef Ignacy Kraszewski

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 08:48
Jako autor ponad 600 książek, w tym 232 powieści, Józef Ignacy Kraszewski uchodzi za rekordzistę w polskiej literaturze. Właśnie przypada 205 rocznica urodzin tego pisarza i publicysty, który pod koniec życia został szpiegiem na usługach francuskiego wywiadu.
rozwiń zwiń